Mikrokontroler – definicja, budowa i zastosowanie

Mikrokontroler – definicja, budowa i zastosowanie

Mikrokontroler to niewielki komputer o mocy obliczeniowej, która wystarcza do sterowania w podstawowym zakresie urządzeniami elektronicznymi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat jego budowy i zastosowania, przeczytaj przygotowane przez nas informacje.

Czym jest mikrokontroler? Z czego jest zbudowany?

Mikrokontroler według definicji jest systemem mikroprocesorowym, zminiaturyzowaną jednostką kontrolującą w postaci układu scalonego. Z wyglądu przypomina klasyczny mikroprocesor, pod względem funkcjonalności jednak bardziej podobny jest do mikrokomputera. Z tego powodu czasami można spotkać się z nazwą mikrokomputer jednoukładowy, MCU.

Urządzenie składa się z elementów takich jak jednostka centralna (CPU), jednostka obliczeniowa (ALU), pamięć RAM, a w wielu przypadkach także ROM, Flash, FRAM lub inny odpowiednik pamięci.

Czym różni się mikrokontroler od mikroprocesora?

Mikrokontroler jest niezależnym systemem, który działa bez konieczności podłączania dodatkowych elementów, co odróżnia go od mikroprocesora. Co jeszcze różni mikrokontroler od mikroprocesora?

Mikroprocesor do poprawnego działania potrzebuje dysku twardego, pamięci RAM, karty graficznej itd. Wszystkie te elementy umieszczone w jednej obudowie dają funkcjonalną całość, komputer. Natomiast mikrokontroler to już właśnie taki komputer, zamknięty w małej obudowie w postaci układu scalonego. Jest oczywiście o wiele mniej wydajny i prostszy, nie jest to jednak wada, ponieważ mikrokontroler ma zupełnie inne przeznaczenie niż klasyczny komputer.

Moc obliczeniowa mikrokontrolera jest w stanie sprostać wyzwaniom stawianym m.in. w układach automatyki czy sterowania. Ponieważ nie posiada on systemu operacyjnego, gdy tylko nastąpi włączenie zasilania, przystąpi on do realizacji algorytmu (który może zostać zaimplementowany w postaci programu komputerowego).

Gdzie można zastosować mikrokontroler?

Nazwa mikrokontroler wskazuje, że można dzięki niemu kontrolować różne urządzenia elektroniczne. System używany jest do sterowania np. urządzeń biurowych lub elektronarzędzi. Mikrokontrolerów nie brakuje w sprzęcie RTV i AGD, zabawkach, silnikach samochodowych, podzespołach komputerowych czy układach kontrolno-pomiarowych. Znajdziesz go w sterownikach wielu otaczających Cię maszyn i przyrządów.

Mikrokontrolery są więc niezbędną częścią wielu przedmiotów, z którymi codziennie się stykasz. Sam możesz ich używać do tworzenia sterowników używanych przez Ciebie lub tworzonych urządzeń.

Szeroką ofertę mikrokontrolerów znajdziesz w sklepie internetowym tme.eu. Nie czekaj, już dziś sprawdź nasze produkty, a w razie wątpliwości skorzystaj z pomocy naszych fachowców!

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa