Nowy, potężny projektor gwiazd montuje się w Planetarium Śląskim

Nowy, potężny projektor gwiazd montuje się w Planetarium Śląskim

Planetarium Śląskie ma nowy projektor. To Chiron III – najpotężniejszy z projektorów produkowanych przez japońską firmę Goto.

Chiron III jest wykonany w najnowszej technologii, dzięki czemu gwarantuje wyjątkowo wysoką rozdzielczość i szczegółowość wyświetlanych obrazów – jest w stanie otworzyć obraz Drogi Mlecznej, składający się z około 100 milionów pojedynczych świetlnych punktów. Urządzenie będzie zsynchronizowane z systemem cyfrowych projektorów umieszczonych na brzegach ekranu.

Chiron III zastąpi wysłużony projektor Zeissa, który pracował w Planetarium Śląskim przez ponad 60 lat. Stare – ale wciąż sprawne – urządzenie zostało zdemontowane i skatalogowane, a po zakończeniu modernizacji stanie w sali poświęconej astronomii w charakterze eksponatu.

Remontowane i rozbudowywane od 2018 roku Planetarium Śląskie ma zostać ponownie otwarte w 2022 roku. Placówka wzbogaci się m.in. o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych, w którym znajdować się będą sale wykładowe, pracownia czy interaktywna ekspozycja edukacyjna. Eksponaty interaktywne umożliwią zwiedzającym na przykład doświadczenie na własnej skórze tego, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury wirtualny lot w kosmos.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości