Ktoś wyłudził moje dane osobowe – co robić?

Ktoś wyłudził moje dane osobowe – co robić?

Jeszcze do niedawna obawy związane z wymierzoną w naszym kierunku działalnością przestępczą wiązały się z ewentualnym włamaniem i kradzieżą. Dynamiczny rozwój Internetu, a także możliwość dokonywania zakupów i wnioskowania o kredyty całkowicie zdalnie, sprawiły, że celem przestępców stały się nasze dane osobowe. Ich utrata niestety może pociągać za sobą szereg nieprzyjemnych konsekwencji. Jak się przed nimi zabezpieczyć?

Wyłudzenie danych osobowych – czy jest się czego bać?

O ile wielu z nas obawia się włamania do domu i inwestuje w drzwi antywłamaniowe, alarmy i dodatkowo ubezpiecza posiadane mienie, o tyle zagrożenia płynące z Internetu bardzo często ignorujemy. Zwykle do czasu, gdy sami, ktoś z naszych bliskich lub firma, w której pracujemy, nie stanie się ofiarą cyberprzestępstwa. Tymczasem nie powinniśmy ignorować internetowego zagrożenia i tracić czujności. Techniki stosowane przez cyberprzestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane i niestety wszyscy jesteśmy narażeni na ich działanie – niezależnie od stanu naszego posiadania.

Przestępcy Internetowi działają na ogół na bardzo dużą salę i stosują zautomatyzowane metody działania. Co to oznacza? Chociażby to, że pozyskane podstępem dane będą chcieli jak najszybciej wykorzystać. Jeśli nabierzemy się na popularny atak phishingowy i na podstawionej przez hakerów stronie będziemy próbowali zalogować się do bankowości internetowej lub podamy dane karty kredytowej, przestępcy natychmiast to wykorzystają i pozbawią nas pieniędzy. Zwykle wystarczy chwila nieuwagi i kliknięcie w przesłany link.

Czym może skutkować kradzież tożsamości?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wiele informacji na nasz temat znaleźć można w sieci. Mowa nie tylko o serwisach społecznościowych, gdzie sami pokazujemy naszą prywatność, ale przede wszystkim o różnego rodzaju rejestrach i katalogach firm. Imiona, nazwiska, a nawet pesele wielu z nas znaleźć można w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sporo informacji o przedsiębiorcach dostępnych jest również w CEIDG.

Chcąc wymierzyć atak w konkretną osobę, cyberprzestępcy mogą wiele z tych informacji wykorzystać, by zaprojektować skuteczną strategię działania. Na ogół jednak ataki przybierają zmasowany charakter, co istotnie zwiększa szanse na “złapanie” większej liczby ofiar. Podszywając się pod kuriera lub sprzedawcę portalu internetowego i wysyłając wiadomość z linkiem do tysięcy potencjalnych ofiar, przestępcy liczą na to, że wielu, którzy oczekują właśnie na przesyłkę, mimowolnie klikną w fałszywy link i przekażą dobrowolnie dane do logowania, dane karty lub zainstalują na swoim urządzeniu oprogramowanie, które informacje takie będzie zbierać przez kolejne dni.

Na konsekwencje nie trzeba długo czekać. Udostępnienie danych karty, będzie skutkowało niemal natychmiastowym wykorzystaniem posiadanego limitu. Przekazanie danych do logowania może zakończyć się wyczyszczeniem konta. Przekazanie poufnych danych osobowych może również skutkować wyłudzeniem na nasze nazwisko kredytu.

Kradzież danych osobowych – jak się bronić?

By uniknąć utraty posiadanych środków czy niechcianego zadłużenia, warto pozostać czujnym. Każdorazowo weryfikujmy, od kogo otrzymaliśmy wiadomość i czy ma ona sens. Czy rzeczywiście jest to numer firmy, która rzekomo próbuje się z nami skontaktować lub jej oficjalny adres mailowy – jakakolwiek literówki czy dodatkowe znaki z automatu dyskwalifikują taką wiadomość. Pamiętajmy też, że instytucje rządowe czy finansowe nie stosują takich praktyk i nie wymagają od swoich klientów przekazywania brakujących danych osobowych czy danych do logowania.

Wyłudzenie danych osobowych w celu zaciągnięcia kredytu rodzi poważne konsekwencje, dlatego rozważmy skorzystanie z usługi powiadomień, przy każdym złożonym wniosku na nasze nazwisko.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa