W chorzowskim magistracie będą migać

W chorzowskim magistracie będą migać

W Urzędzie Miasta w Chorzowie zaczął działać tłumacz on-line języka migowego. Dzięki temu osoby głuche i niedosłyszące bez problemu będą mogły załatwić swoje sprawy.

Od teraz urzędnik z poziomu dostępnego komputera może połączyć się z tłumaczem języka migowego, który udzieli profesjonalnego wsparcia. Również klikając w odpowiednią ikonkę w prawym górnym rogu strony internetowej Urzędu Miasta, osoba głucha ma możliwość kontaktu z tłumaczem, który pomoże jej na przykład rozwiązać sprawę, dopytać lub umówić spotkanie. 

Dla osób głuchych język polski jest bardzo trudny do opanowania. W wielu przypadkach forma pisana nie zdaje egzaminu. Dlatego jedyną w pełni zrozumiałą formą komunikacji jest język migowy. Tłumacz on-line to aplikacja dostępna z poziomu przeglądarki internetowej. Nie wymaga dodatkowego oprogramowania i pozwala na swobodną komunikację w czasie rzeczywistym osoby głuchej z tłumaczem, który posługuje się językiem migowym.

– W ten sposób stwarzamy komfortowe warunki dla wszystkich osób, które przychodzą do nas załatwiać swoje sprawy. Likwidujemy bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu zapewniamy profesjonalną obsługę osób załatwiających w Urzędzie przeróżne sprawy, ale też spełniamy też wymogi ustawowe o języku migowym, które mają na celu wykluczenie przypadków dyskryminacji ze względu na niedosłuch lub całkowitą głuchotę – tłumaczy Kamil Nowak, rzecznik Urzędu Miasta.

Tłumacz migowy zadziała w chorzowskim Urzędzie dzięki współpracy z Polskim Związkiem Głuchych.

– Usługa eliminuje konieczność wypełniania wniosku o zapewnienie tłumacza przez osobę głuchą (z którym osoby głuche najczęściej mają problem), jak również szukania go przez urząd. Rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym – wyjaśnia Bożena Kunat z Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Głuchych.  

Tłumacz migowy w chorzowskim magistracie jest dostępny od poniedziałku do środy od godziny 8 do 15, w czwartki od godziny 8 do 16 oraz w piątki od 8 do 13. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa