Małych pacjentów chorzowskiej ortopedii na badania zaprowadzi robot 

Małych pacjentów chorzowskiej ortopedii na badania zaprowadzi robot 

Ma kocie uszy, cyfrowe wąsy, ponad metr wysokości i właśnie rozpoczął pracę na oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu dla Dzieci. Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie jest jedną z pierwszych placówek w Polsce, gdzie na korytarzach i salach urzęduje robot.

BellaBot to robot autorstwa firmy ProCobot, stworzony do pracy jako asystent w… restauracji. Okazuje się, że jego zalety można wykorzystać również w innych miejscach. Urządzenie ma być ogromnym wsparciem dla personelu, jest bowiem w stanie na przykład rozwieźć posiłki, zbierać zużyte opakowania, informować o obchodzie lekarskim czy konieczności założenia maski ochronnej. Dzięki funkcji „chodź za mną” może też odprowadzać małych pacjentów na badania i zabiegi. Bellabot jest wyposażony w czujniki 3D, co pozwala mu zachować bezpieczeństwo nawet w przypadku napotkania przeszkody.

Jakby tego było mało, BellaBot – czy Robokot, jak jest już nazywany w ZSM – będzie też dla pacjentów wsparciem, które pozwoli im oderwać myśli od stresu związanego z chorobą i rekonwalescencją. Posiada multimodalne funkcje interakcji, za sprawą których m.in. reaguje na dotyk (lubi głaskanie!), ma kolorowe oświetlenie i zaprogramowaną funkcję grania muzyki. 

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa