Rok temu był brąz, teraz mają srebro! Wielki sukces Mareksu w MP do lat 17

Rok temu był brąz, teraz mają srebro! Wielki sukces Mareksu w MP do lat 17
Srebrni medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 17 w futsalu - Marex ChorzówFot. Adrian Ślązok

Drużyna Mareksu Chorzów – złożona z zawodników Centrum Szkolenia Ruchu Chorzów – została wicemistrzem Polski w futsalu do lat 17. Turniej odbywał się w hali MORiS, a emocjonujący finał był jego godnym zwieńczeniem.

Tłum kibiców na trybunach hali MORiS, głośny doping, kapitalna atmosfera i walka o każdy centymetr boiska – tak w skrócie wyglądał bój o złoto Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 17 w futsalu. Zmierzyli się w nim: Marex Chorzów (gospodarz turnieju) oraz Rekord Bielsko-Biała (obrońca tytułu).

Piłkarze Mareksu rozpoczęli turniej od zwycięstwa w grupie 3 (3:1 z FC Silesia BOX Siemianowice Śląskie, 1:1 z Borem Regut i 3:1 z GKS Futsal Nowiny). W niedzielę wyeliminowali w ćwierćfinale Okocimskiego Brzesko (2:1), zaś w półfinale Futsal Team Przeworsk (3:1).

Już w tym momencie poprawili wynik sprzed roku. Przypomnijmy bowiem, że w lutym 2021 r. Marex wywalczył w Białymstoku brązowy medal MMP do lat 17.

Podopieczni Daniela Tukaja chcieli złota, choć zdawali sobie sprawę, że będzie to piekielnie trudne. Rekord to futsalowy hegemon, nie tylko w kategorii seniorów. W drodze do finału odniósł komplet zwycięstw i stracił zaledwie jednego gola (bilans 18:1).

Finał trzymał w napięciu od początku do końca. Chorzowianie dali z siebie wszystko, ale nie ustrzegli się dwóch błędów. W pierwszej połowie wynik otworzył Patryk Pawlus. Marex dążył do wyrównania, w końcówce spotkania atakował z wycofanym bramkarzem, ale gola nie strzelił. A na 30 sekund przed syreną po raz drugi zrobili to bielszczanie (Mateusz Kosowski).

– Graliśmy z Rekordem, który taśmowo zdobywa mistrzostwa. Jest to drużyna typowo futsalowa. Wynik finału pokazał, że nie było wielkiej różnicy. Walką na boisku można było uzyskać bardzo dużo. Nie przynieśliśmy wstydu, wręcz przeciwnie – wszyscy powinni być zadowoleni z tego, jak reprezentowaliśmy Chorzów – podkreślił Marek Nowak, prezes drużyny Marex Chorzów i właściciel firmy Marex, która organizowała MMP do lat 17.

Trener Mareksu Daniel Tukaj przypomniał, że jego zespół składał się z zawodników, którzy na co dzień grają na trawie – w Centrum Szkolenia Ruchu Chorzów. Marzą o występach w pierwszej drużynie „Niebieskich”, a futsal jest dla nich miłym dodatkiem.

– Na pewno przegrywając w finale, człowiek czuje niedosyt. Jest żal u chłopaków, jakieś łzy na pewno też, ale trzeba to rozpatrywać jako sukces. Jesteśmy drużyną składającą się z piłkarzy z dużego boiska, na razie dla wszystkich celem głównym jest Cicha 6. Futsal to dla nas zabawa, dodatek. Kilkakrotnie spotykaliśmy się na hali, żeby popracować. Najważniejsze, że to cieszy chłopaków. Ten medal to zasługa ich umiejętności, ale także charakteru – podkreślał Daniel Tukaj.

Młodzi piłkarze z Chorzowa po końcowej syrenie przeżywali porażkę z Rekordem, ale później na ich twarzach zagościł uśmiech. Docenili to, co osiągnęli.

– Rekord to klasa w futsalu, widać to już od paru lat. Moim zdaniem zasłużyli na pierwsze miejsce w Polsce. Kilka razy wyszliśmy z trudnych sytuacji w tym turnieju, jak choćby w ostatnim meczu grupowym z drużyną z Nowin. W finale chcieliśmy zagrać na zero, ale niestety to nam się nie udało. Totalnie nie spodziewałem się, że otrzymam nagrodę indywidualną – powiedział Mateusz Talaga, kapitan Mareksu, który został wybrany najlepszym zawodnikiem MMP do lat 17.

Mistrzostwa zakończyły się dla Mareksu sukcesem nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym. Goście, którzy pojawili się w Chorzowie, podkreślali, że wszystko było dopięte na ostatni guzik.

– Dla mnie to wielka radość, że w ogóle udało się to przeprowadzić, do tego w takiej atmosferze, przy tak dużej liczbie kibiców przy takim dopingu. O to mi chodziło. To ma być zabawa i na tym turnieju była zabawa. Drużyny podkreślały, że nasza hala jest fajna i można tutaj przeprowadzać imprezy na wysokim poziomie. Mamy się czym pochwalić w Chorzowie – dodał Marek Nowak.

– Nie byłem jeszcze na żadnych mistrzostwach czy turnieju, który był zorganizowany na takim poziomie jak tutaj. Z pompą. Chyba wszyscy to widzieli. Fajnie, że mogliśmy się spotkać, baliśmy się, że mistrzostwa mogą zostać storpedowane obostrzeniami, ale tak się nie stało. Hala w Chorzowie odżyła – cieszył się Daniel Tukaj.

Teraz piłkarze Centrum Szkolenia Ruch Chorzów skupiać się będą na rozgrywkach trawiastych, ale kolejnej zimy z pewnością znów wystąpią w hali. – W tamtym roku było trzecie miejsce, teraz drugie… Nie zatrzymujemy się – uśmiechnął się na koniec Daniel Tukaj.

– Wszystko przed tymi młodymi chłopakami. Mają 16-17 lat, cała kariera przed nimi. Mamy nadzieję, że będą się dalej rozwijać – czy to na dużym boisku, czy też w hali – zakończył Marek Nowak.

Marex Chorzów występował w mistrzostwach Polski w następującym składzie: Tomasz Broniszewski, Bartosz Gruszczak (bramkarze) oraz Dawid Nowak, Jakub Stępień, Piotr Szemiot, Patryk Brychczy, Franciszek Nowak, Mateusz Talaga (kapitan), Szymon Bąk, Bartosz Michajłów, Igor Stasiński, Maciej Wolski, Mateusz Gasz, Paweł Szemiot.

Dodajmy, że nagrody najlepszym zespołom MMP do lat 17 oraz wyróżnienia indywidualne wręczali: wiceprezes PZPN i prezes Śląskiego ZPN Henryk Kula, przewodniczący Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN Grzegorz Morkis, prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik oraz przewodniczący Rady Miasta Waldemar Kołodziej.

Mecze fazy pucharowej MMP do lat 17 w futsalu (hala MORiS w Chorzowie)

Ćwierćfinały
MOKS Białystok – Futsal Team Przeworsk 3:3, karne 4:5
Marex Chorzów – Okocimski Brzesko 2:1
Rekord Bielsko-Biała – PSV Łódź 7:1
Constract Lubawa – Bór Regut 3:1

Półfinały
Futsal Team Przeworsk – Marex Chorzów 1:3
Rekord Bielsko-Biała – Constract Lubawa 1:0

Mecz o 3. miejsce
Futsal Team Przeworsk – Constract Lubawa 0:5

Finał
Marex Chorzów – Rekord Bielsko-Biała 0:2

Nagrody indywidualne
Najlepszy zawodnik turnieju:
Mateusz Talaga (Marex)
Najlepszy strzelec: Szymon Licznerski (Constract), 8 goli
Najlepszy bramkarz: Przemysław Mijas (Rekord)

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa