Jeszcze jeden wypadek na przejściu dla pieszych. Policja apeluje o ostrożność

Jeszcze jeden wypadek na przejściu dla pieszych. Policja apeluje o ostrożność

W minioną środę na ulicy Dąbrowskiego doszło do wypadku na przejściu dla pieszych. Chorzowska policja wzywa, do zachowania większej rozwagi.

Wypadek miał miejsce na oznakowanym przejściu dla pieszych. Mężczyzna został potrącony, w wyniku czego doznał złamania kończyny dolnej i licznych stłuczeń. Kierująca była trzeźwa, zostało jej zatrzymane prawo jazdy. Pieszy po opatrzeniu przez funkcjonariuszy WRD w Chorzowie, został przewieziony do pobliskiego szpitala.

To już kolejny taki przypadek. W ciągu zaledwie kilku tygodni 2022 roku w województwie śląskim w wypadkach drogowych zginęło dziesięciu pieszych, w tym aż pięciu na oznakowanych przejściach. Dodatkowo zagrożenie potęgują zmienne warunki atmosferyczne. Do tragicznych zdarzeń na przejściach dla pieszych dochodziło na terenie dużych, jak i mniejszych miast śląskiej aglomeracji, takich jak: Gliwice, Chorzów, Mysłowice czy Pyskowice. W większości tych zdarzeń wynika, że kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym. Tylko w jednym przypadku prawdopodobnie zawinił pieszy.

Dlatego też chorzowska policja apeluje o zachowanie szczególnej o ostrożną jazdę do kierowców, jak i o większą rozwagę pieszych uczestników ruchu drogowego.Warto mieć świadomość, że w trudnych warunkach kierowca nie jest w stanie szybko zatrzymać pojazdu w miejscu, a zdarzenia drogowe z udziałem pieszych zwykle kończą się źle właśnie dla tych niezmotoryzowanych. Piesi w starciu z pojazdem mają niewielkie szanse na wyjście z opresji bez szwanku, nawet przy niskiej prędkości pojazdu.

Niedawno w kodeksie drogowym pojawił się przepis, w myśl którego widząc na chodniku pieszego, który wchodzi na przejście dla pieszych, trzeba ustąpić mu pierwszeństwa: zwolnić, a w razie potrzeby zatrzymać się. Kierowcy muszą uświadomić sobie, że wyprzedzanie pojazdów na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi oraz omijanie innych pojazdów, które zatrzymały się przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, to wykroczenia, które często skutkują poważnymi zdarzeniami drogowymi z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Należy także pamiętać, że pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię:

  • bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  • spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Policjanci przypominają, aby przed przejściem przez ulicę zachować szczególną ostrożność, korzystać z oznakowanych przejść, rozglądać się uważnie i używać elementów odblaskowych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości