Hydroxyzinum – Jak działa? Kiedy się stosuje?

Hydroxyzinum – Jak działa? Kiedy się stosuje?

Niektóre osoby są bardzo nadwrażliwe, nadmiernie reagują na różne bodźce, odczuwają lęki, trudno się im zrelaksować. Ma to oczywiście negatywny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie, dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas i stan zdrowia nie ulega poprawie lub symptomy zaczynają się wręcz nasilać. Bardzo popularnym lekiem uspokajającym jest Hydroxyzinum, którego działanie można odczuć już po około pół godzinie od zażycia. Preparat stosuje się także u osób, które borykają się z reakcjami alergicznymi, gdyż Hydroxyzinum je łagodzi, ma nawet słabe działanie przeciwbólowe.

Co warto wiedzieć o leku Hydroxyzinum?

Hydroxyzinum to lek o działaniu wszechstronnym: przeciwalergicznym, przeciwlękowym, przeciwświądowym i uspokajającym. Może również łagodzić dolegliwości bólowe w niewielkim stopniu. Występuje w różnych postaciach: tabletek, syropu i ampułek. Wskazaniami do stosowania Hydroxyzinumu są przede wszystkim stany napięcia wewnętrznego i fizycznego, lęki, uczucie niepokoju, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia nerwicowe, stany psychotyczne. Przepisuje się go również pacjentom przed i po zabiegach operacyjnych w celu ich uspokojenia. Jako że Hydroxyzinum ma działanie antyhistaminowe, to służy również do łagodzenia objawów alergicznych w postaci świądu skóry, pokrzywki, wyprysku atopowego/kontaktowego. W przypadku Hydroxyzinum istotne jest to, aby nie był on przyjmowany przez długi czas, bo zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Istnieją też pewne przeciwwskazania do stosowania leku: napady drgawkowe, schorzenia nerek i wątroby, zaburzenia rytmu serca, powiększenie prostaty, nadciśnienie, astma, choroby tarczycy, problemy z oddychaniem, wrzody, niedrożność jelit.

Jakie skutki uboczne mogą wystąpić u pacjentów stosujących lek Hydroxyzinum?

Hydroxyzinum oddziałuje w dużym stopniu na organizm, dlatego nie powinno się po jego zażyciu prowadzić pojazdów ani wykonywać czynności, które wymagają precyzyjności. Hydroxyzinum zmniejsza refleks, może też powodować różne działania niepożądane. Do częstych skutków ubocznych przy stosowaniu preparatu zalicza się bóle głowy, nadmierną senność, uczucie suchości w ustach. Mogą wystąpić również problemy z zasypianiem, zmęczenie, stany depresyjne, nerwowość. U niektórych pacjentów dochodzi do wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci biegunki, bólu brzucha, przybierania na wadze, nudności, nadmiernego apetytu. Zdarzają się także zaburzenia widzenia, nadmierna potliwość, problemy z układem oddechowym. Hydroxyzinum może powodować dolegliwości układu sercowo-naczyniowego typu obrzęki, nadciśnienie, kołatanie serca. Czasem pojawiają się problemy dermatologiczne w postaci wysypki i światłowstrętu. Niektórzy pacjenci zgłaszają problemy z oddawaniem moczu. Bardzo ważne jest to, aby nie łączyć Hydroxyzinum z niektórymi lekami, bo może wystąpić szereg górnych działań niepożądanych. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie alkoholu, leków przeciwzakrzepowych, antydepresyjnych i cholinolitycznych.

Źródło: Hydroxyzinum – Medyk.Online

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa