Reklama:


Spotkanie służb w związku z wprowadzeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP

Spotkanie służb w związku z wprowadzeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala poinformował o zorganizowaniu spotkania służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracją publiczną. Ma to związek z wprowadzeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP.

We wtorek, 22 lutego, odbyło się spotkanie z przedstawicielami jednostek oraz wydziałów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w Chorzowie.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP. To sygnał dla wszystkich służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracją publiczną do zachowania szczególnej czujności. Zarządzenie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP oznacza podwyższenie poziomu z ALFA-CRP, który obowiązywał do tej pory. Nowy stopień alarmowy obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. i jest związany z obecną sytuacją na Ukrainie – poinformował na swoim profilu na Facebooku Andrzej Kotala.

Do tej pory obowiązującym stopniem alarmowym był ALFA-CRP. Stopień alarmowy CHARLIE-CRP został wprowadzony po raz pierwszy w historii Polski 21 lutego o godzinie 21:00. To trzeci, przedostatni możliwy, stopień. Aby go wprowadzić służby muszą dysponować wiarygodnymi informacjami o planowanym ataku, zagrażającemu bezpieczeństwu lub porządkowi publicznemu. Dotyczy to zarówno infrastruktury i obywateli w kraju jak i infrastruktury i obywateli poza granicami Polski.

Wprowadzenie stopnia CHARLIE-CRP oznacza

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Dla zwykłego obywatele wprowadzenia stopnia CHARLIE-CRP nie wiąże się z niczym szczególnym. Zaleca się jednak:

  • zgromadzenie gotówki na wypadek awarii bankomatów/kart płatniczych/systemów bankowych,
  • pobranie i wydrukowanie ważnych dokumentów trzymanych w Internecie (na poczcie, w chmurze itd.),
  • ustalenie z bliskimi alternatywnych form komunikacji na wypadek awarii sieć telefonii komórkowej.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa