Reklama:


Pierwsza operacja robotyczna na Śląsku

Pierwsza operacja robotyczna na Śląsku

W Śląskim Centrum Urologii UROVITA w Chorzowie 25 lutego odbył się pierwszy zabieg przy asyście robota Versius.

Robot chirurgiczny jest niezwykle precyzyjnym narzędziem w rękach lekarza, pozwalającym na wykonywanie operacji nawet w bardzo trudnych obszarach anatomicznych. Dotychczas system został z powodzeniem wykorzystany do przeprowadzenia ponad 3000 zabiegów chirurgicznych na całym świecie – teraz będzie dostępny na Śląsku.

– Dzisiejsze spotkanie wieńczy kilkunastoletni proces budowy ośrodka urologicznego w Chorzowie. Przez 17 lat zrobiliśmy dużo, ale teraz wchodzimy w wielki świat innowacji. To dzięki decyzji zarządu i pasji zaangażowanych lekarzy i zespołu medycznego udało się tego dokonać – mówi dr n. med. Andrzej Szurkowski, ordynator, lekarz naczelny, od 17 lat związany z placówką Urovita w Chorzowie.

Dzięki funkcjonalnościom robota możliwe jest przeprowadzanie setek operacji rocznie, dając Pacjentom komfort szybszego powrotu do zdrowia, z uwagi na minimalną ingerencję w ciało człowieka. Skrócony jest również czas pobytu w szpitalu, czas rekonwalescencji jest szybszy, a liczba powikłań pooperacyjnych jest niższa w porównaniu z chirurgią otwartą.

Jako pierwsi w Szpitalu UROVITA za konsolą urządzenia zasiedli specjaliści urologii lek. Marcin Trzewik wraz z lek. Norbertem Szydłowskim-Pęśko z pomocą zespołu pielęgniarskiego Joanny Micał oraz Tatiany Pownuk . 

Dla szpitala UROVITA możliwości robota Versius w sferze operacji urologicznych miały od początku kluczowe znaczenie. Obserwuje się bowiem trend zwiększonej liczby procedur urologicznych na świecie w związku z wprowadzeniem operacji robotycznych. Zmniejszona utrata krwi, zminimalizowana liczba powikłań oraz skrócony czas pobytu w szpitalu są dla Pacjentów ważnymi elementami, które niejednokrotnie wpływają na decyzję o podjęciu leczenia. 

Zespół chirurgów już teraz docenił intuicyjność robota oraz podkreślił, z jaką precyzją jest on w stanie wykonywać zabiegi. Ramiona urządzenia z dużą dokładnością odwzorowują ruchy ręki operatora, który przebywa w tym czasie przy konsoli w wygodnej dla siebie pozycji. Co więcej, w odróżnieniu od klasycznej laparoskopii, operator ma możliwość wykonywania ruchów w aż siedmiu płaszczyznach (do 540 stopni), co przy standardowych narzędziach jest niemożliwe.  Chirurdzy przeszli zaawansowane szkolenie wraz z programem treningowym na symulatorach, dzięki czemu wejście w świat nowoczesnych operacji robotycznych przebiegało płynnie.

– Operacje w asyście robota dają między innymi bardzo duże możliwości zbliżenia obrazu pola operacyjnego, zmniejszają utratę krwi. Dla pacjenta natomiast to większy komfort operacyjny, szybszy powrót do zdrowia i do pracy. Operacje urologiczne przy asyście robota to szansa na brak problemów z nietrzymaniem moczu i życiem seksualnym – opowiada lek. Marcin Trzewik, urolog, operator, wykonujący zabiegi w asyście robota chirurgicznego.

Program UROBOTIC w początkowej fazie dedykowany jest zabiegom urologicznym, zwłaszcza leczeniu prostaty. Onkologiczne schorzenia urologiczne dotyczą coraz większej ilości osób. Przeważającą część stanowią mężczyźni w średnim wieku, którzy borykają się z takimi chorobami jak rak prostaty, rak nerki lub rak pęcherza moczowego. Podstawą leczenia wszystkich nowotworów jest odpowiednia i szczegółowa diagnostyka. W kwestii leczenia innowacyjna technologia pozwala na wykonywanie zabiegów małoinwazyjnych, znacząco zmniejszających okres rekonwalescencji oraz minimalizujących wystąpienie powikłań pooperacyjnych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości