„Ilość darów absolutnie pozytywnie zaskoczyła”. Chorzów pomaga Ukrainie na szeroką skalę

„Ilość darów absolutnie pozytywnie zaskoczyła”. Chorzów pomaga Ukrainie na szeroką skalę
Magazyn na Niedźwiedzińcu zdecydowanie zwiększył skalę pomocy Chorzowa dla Ukrainy.fot. Miasto Chorzów

Zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy prowadzona w Chorzowie przybrała imponujące rozmiary. Pomaga także firma ArchiDoc, która przygotowuje dary do wysyłki.

W ubiegłą sobotę rozpoczęła się zbiórka na rzecz mieszkańców Ukrainy, a konkretnie Tarnopola – jednego z miast partnerskich Chorzowa. Mieszkańcy okazali ogromne serce i wsparcie, tym samym akcja w błyskawicznym tempie przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Centrum Integracji Międzypokoleniowej szybko zapełniło się licznymi darami chorzowian, a także firm i instytucji. W związku z tym w akcję postanowiła włączyć się spółka ArchiDoc oraz Rhenus Office Systems. Dzięki temu wszystkie materiały są składowane na terenie magazynu znajdującego się na Niedźwiedzińcu. Następnie pracownicy firmy profesjonalnie przygotowują wszystkie dary do wysyłki.

– Ilość darów absolutnie pozytywnie zaskoczyła, a wręcz przygniotła! – komentował zastępca prezydenta miasta Marcin Michalik.

Miasto zapowiada, że kiedy tylko uzyska wszystkie niezbędne pozwolenia, to transport ruszy do Tarnopola.

Pomoc dalej potrzebna

Tragiczna sytuacja, jaka napotkała Ukrainę w wyniku zbrojnego ataku, który prowadzi Federacja Rosyjska wymaga wielkiego wsparcia dla tamtejszej ludności. Potrzebni są wolontariusze, którzy udzielą pomocy w zakresie transportu czy noclegów. Wszyscy, którzy są gotowi zaangażować się w takie działania, mogą zgłosić się do Centrum Aktywizacji Społecznej pod numerem 32 307 53 29 lub mailowo cas@opschorzow.pl

Przypominamy także, że najbliższy punkt recepcyjny dla obywateli Ukrainy działa w Katowicach na dworcu PKP. W punkcie tym obywatele Ukrainy uzyskają informację na temat legalizacji pobytu w naszym kraju. Będzie czynny od godziny 8:00 do 22:00, także w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz wolontariusze. Rozlokowywanie uchodźców, w tym na terenie Chorzowa, odbywa się za pośrednictwem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

+48 47 721 75 75, +48 32 606 32 32 – to numery pod którym obywatele Ukrainy mogą uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu. Infolinia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego jest czynna: poniedziałki, środy, czwartki i piątki – od 7.30 do 15.30, we wtorki – od 7.30 do 18.00.

Ponadto, istotne informacje na temat pobytu w Polsce można znaleźć w języku ukraińskim na stronie Urzędu Miasta Chorzów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości