„Do Chorzowa uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają już od kilku dni”. Miasto gotowe na przyjęcie kolejnych osób

„Do Chorzowa uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają już od kilku dni”. Miasto gotowe na przyjęcie kolejnych osób
Uchodźcy z Ukrainy znaleźli bezpieczne miejsce w Chorzowie. Miasto jest gotowe na przyjęcie kolejnych osób.fot. Mariusz Banduch

Zgodnie z przewidywaniami uchodźcy z Ukrainy trafili do Chorzowa. Potrzebujący otrzymali niezbędną pomoc, a miasto zabezpiecza dalsze wsparcie.

Ukraińcy znaleźli schronienie w Chorzowie

Podczas ostatniej sesji radni jednogłośnie zadecydowali o przeznaczeniu miliona złotych na nieprzewidziane wydatki związane z sytuacją na Ukrainie. Prezydent Andrzej Kotala zadeklarował także, że miasto jest w stanie przyjąć 500 uchodźców, zapewniając im podstawowe potrzeby bytowe. Część potrzebujących trafiła już do Chorzowa.

– Do Chorzowa uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają już od kilku dni. Do tej pory były to głównie zakwaterowania w lokalach prywatnych, ale pierwsze grupy pojawiły się też w miejscach noclegowych zabezpieczonych przez Urząd Miasta w Chorzowie. To punkty w różnych częściach miasta, gdzie kwaterujemy zgłaszających się do nas Ukraińców – mówi nam rzecznik Urzędu Miasta w Chorzowie Kamil Nowak.

W trosce o bezpieczeństwo uchodźców, a także ich prywatność miasto nie podaje liczby Ukraińców jaka obecnie przebywa w Chorzowie, a także dokładnych miejsc ich pobytu. Dodatkowo zostali oni objęci opieką medyczną lekarzy, pielęgniarek i ratowników Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

– Medycy identyfikowali ewentualne problemy zdrowotne i wdrażali leczenie. Jednocześnie w ZSM zabezpieczono miejsca dla pacjentów z Ukrainy. Takie łóżka pojawiły się chociażby na chirurgii i ortopedii dziecięcej – informuje Kamil Nowak.

Miasto przygotowane na deklarowaną ilość

Do Chorzowa trafił dziś transport 380 łóżek polowych, które są przeznaczone dla Ukraińców. Ponadto władze zapowiadają, że niebawem zostaną uruchomione kolejne konta bankowe, na których będą prowadzone zbiórki na rzecz potrzebujących. W dalszym ciągu twa także najpotrzebniejszych rzeczy i artykułów w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Potrzebne są m.in. małe sprzęty AGD jak czajniki, mikrofalówki, garnki, łóżka polowe, krzesła, kanapy, pufy, apteczki, środki medyczne, żywność i środki higieniczne, a także odzież (głównie wiosenna).

Potrzebujący mogą odbierać paczki z siedziby CIM przy ul. Dąbrowskiego 7, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 19.00.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa