Reklama:


Chorzowska tężnia będzie nosić imię Mirosława Breguły

Chorzowska tężnia będzie nosić imię Mirosława Breguły
Chorzowska tężnia przez najbliższy rok będzie nosiła imię legendarnego wokalisty zespołu Universe.fot. Mariusz Banduch

Tężnia solankowa za w Chorzowie przez najbliższy rok będzie miała wyjątkowego patrona. Obiekt zostanie nazwany na cześć legendarnego wokalisty zespołu Universe.

W ramach zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chorzowski sztab we współpracy z miastem zorganizował aukcję, której przedmiotem była możliwość nazwania na okres roku tężni solankowej w Chorzowie. Zgodnie z przyjętym regulaminem w licytacji mogły wziąć udział osoby prywatne, a także podmioty biznesowe. Jeżeli chodzi o zasady przy dobrze nazwy, to mogły być to nazwiska osób żyjących, postaci historycznych, a także nazwy przedsiębiorstw.

Zwycięzcą aukcji z kwotą 5733 zł okazał się mieszkający w Amsterdamie Tomasz Kazik, który pochodzi z Chorzowa. Regularnie bierze on udział w rozmaitych akcjach społecznych i charytatywnych. W ostatnim czasie był organizatorem zbiórki darów na rzecz mieszkańców Ukrainy, które zostały dostarczone z Holandii do Centrum Integracji Międzypokoleniowej, a następnie do Tarnopola.

– Czuję się chorzowianinem i mimo że tu nie mieszkam, to bardzo ciągnie mnie do rodzinnego miasta. Tężnię widziałem tylko na zdjęciach, ale uważam, że na pewno jest ciekawym punktem na mapie Chorzowa – mówi Tomasz Kazik.

Zwycięzca licytacji początkowo chciał nadać tężni imię „chorzowski artystów”. Ostatecznie zrezygnował z pomysłu zbiorowej nazwy, która mogłaby być zbyt szeroka. Pan Tomasz zdecydował się postawić na legendarnego wokalistę zespołu Universe Mirosława Bregułę.

– Dlaczego Mirek? Bo każdy w mieście wie kim był. Miałem z nim okazję porozmawiać i tak naprawdę wiele mi ta rozmowa dała. Wiem, że jest już jego pomnik na Placu Piastowskim teraz będzie również patronem tężni. Ona odświeża umysł. Mirek kiedyś odświeżył mój – tłumaczy Kazik.

Nadanie imienia tężni odbędzie się 20 marca o godz. 15.00. Podczas uroczystości zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica, która przez najbliższy rok będzie informowała mieszkańców o patronie obiektu. Oprócz tego członek zespołu Universe Henryk Czich zaśpiewa kilka utworów skomponowanych przez Mirosława Bregułę.

Mirosław Breguła to założyciel, wokalista i lider zespołu Univerese. Urodził się 10 lutego 1964 roku w Świętochłowicach, ale całe jego życie związane było z Chorzowem, gdzie mieszkał. W 1981 roku założył słynny zespół Universe, wraz z którym dwa lata później zajął 2. miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1992 pierwsze z utworem „Daj mi wreszcie święty spokój”. Wokalista był także kompozytorem i autorem tekstów prawie wszystkich piosenek kapeli. Zespół wydał blisko 14 płyt, w tym 11 albumów oraz trzy krążki specjalne. Utwory takie jak „Wołanie przez ciszę”, „W perły zmienić deszcz”, czy „Tacy byliśmy” na stałe znalazły miejsce w kanonie polskiej muzyki. Mirosław Breguła zmarł w wyniku popełnionego samobójstwa, 2 listopada 2007 roku w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości