Ogromna inwestycja PKP w regionie. Chorzów będzie miał nowy przystanek

Ogromna inwestycja PKP w regionie. Chorzów będzie miał nowy przystanek
PKP rozpoczyna realizację ogromnej inwestycji, która obejmie także Chorzów.fot. własne

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczynają jedną z największych inwestycji w historii regionu. Przebudowie ulegnie linia Śląsk porty na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. W naszym mieście pojawi się nowy przystanek.

Obiekty i infrastruktura w Chorzowie przejdą prawdziwa rewolucję. Wszystko za sprawą remontu, który rozpoczyna spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Będzie to jedna z największych inwestycji kolejowych w regionie. Modernizacja usprawni przewozy w stronę Tarnowskich Gór, Lublińca i Kluczborka, Inowrocławia, Bydgoszczy oraz Gdańska i Gdyni. Wartość prac to 1,2 mld zł. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace rozpoczną się na odcinku Chorzów Batory – Chorzów Stary. Zakończenie całości remontu planowane na 2024 rok.

Nowe perony i dodatkowy tor

Wymianie ulegnie blisko 60 km torów wraz z siecią trakcyjną. Pojawią się także nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym w tym 165 rozjazdów. Prace obejmą swoim zakresem także 25 obiektów inżynieryjnych m.in. w Świętochłowicach (ul. Katowicka). Spodziewać można się także nowego nagłośnienia, ławeczek, wiat, oznakowania, a także ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się nowe perony na stacjach Chorzów Miasto, Chorzów Stary, Bytom, Bytom Karb, Radzionków oraz przystankach Bytom Północ i Radzionków Rojca. Bezpieczeństwo zwiększy Lokalne Centrum Sterowania Bytom wyposażone w nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym.

– Wspólnie z przewoźnikami ustalono optymalną formę komunikacji podczas prac. Od 13 marca na odcinku Katowice – Tarnowskie Góry zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa za 14 par pociągów regionalnych. Pociąg PKP Intercity zostanie skierowany zmienioną trasą. Szczegóły są na stronach internetowych przewoźników oraz na Portalu Pasażera – czytamy w oficjalnym komunikacie.

To jednak nie wszystko. Na odcinku Chorzów Miasto – Chorzów Batory dobudowany zostanie dodatkowy tor. Dzięki temu zwiększy się przepustowość linii kolejowej, a przez to zwiększy się ilość kursów. Wydłużenie torów na stacjach pozwoli także na przyjmowanie dłuższych składów, do 750 metrów, a pociągi będą mogły jechać z prędkością 120 km/h.

W Chorzowie pojawi się kolejny przystanek

Najważniejsza informacją jest jednak to, że w naszym mieście powstanie nowy przystanek –Chorzów Uniwersytet. Do jego peronów będą prowadziły dojścia od nowo wybudowanego przejścia podziemnego w ciągu ul. Strzelców Bytomskich.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa