Chorzów dołączył do wspólnej inicjatywy śląskich miast w sprawie szlaków rowerowych

Chorzów dołączył do wspólnej inicjatywy śląskich miast w sprawie szlaków rowerowych
Podczas dzisiejszego podpisaniania INICJATYWY 605 Chorzów reprezentowany był przez Marcina Michalika.fot. UM Chorzów

Miłośnicy rowerów mogą mieć powody do zadowolenia. Dziś włodarze kilku miast na terenie Górnego Śląska podpisali deklarację odnośnie współpracy przy budowie tras rowerowych. We wspomnianym gronie nie zabrakło Chorzowa.

Większa kompatybilność poszczególnych szlaków rowerowych na terenie Śląska jest marzeniem sporej liczby użytkowników jednośladów. W przyszłości taka wizja może się urzeczywistnić. Dziś w Tarnowskich Górach przedstawiciele Chorzowa, Bytomia, Gliwic, Lublińca, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Tarnowskich Gór i powiatu tarnogórskiego podpisali deklarację o współpracy przy budowie i projektowaniu tras rowerowych o nazwie INICJATYWA 605. W imieniu naszego miasta dokument podpisał zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik.

– Dziś w imieniu Chorzowa podpisałem porozumienie o współpracy przy budowie i finansowaniu ścieżek rowerowych. Wspólnie m.in. z Ruda Śląska, Świętochłowicami, Bytomiem, Piekarami Śląskimi stworzymy spójne trasy rowerowe ułatwiające jazdę na rowerze po zachodniej części Metropolii – mówi Marcin Michalik.

Działanie ma na celu wyznaczenie punktów styku oraz przebiegu tras rowerowych łączących centrum aglomeracji z zachodem i północą. Chodzi o konkretne odcinki korytarzy nr 602, 603 i 605 prowadzących odpowiednio z Gliwic do Katowic, z Gliwic do Tarnowskich Gór i z Bytomia do Lublińca.

Sygnatariusze zobowiązali się do wspólnego określania kosztów projektowych i budowlanych oraz analizy i wskazania możliwości pozyskania środków na realizację tras, a także do promocji projektu na wszystkich etapach realizacji. Ponad to miasta będą informować się o postępach wykonania projektu, zapewniać personel i finansowanie. Całość działań musi uwzględniać kryteria techniczne określone w koncepcji „Założenia regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci Regionalnych Tras Rowerowych (w ujęciu korytarzowym)”.

Projekt zakłada budowę blisko 30 km tras rowerowych. łączących największe dzielnice miasta tras rowerowych, pasów dla rowerów, budowę tunelu pieszo-rowerowego, a także centrum przesiadkowego przy dworcu autobusowym i kolejowym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa