Reklama:


Ruszył finał 65. Olimpiady Astronomicznej. Wyniki już w niedzielę

Ruszył finał 65. Olimpiady Astronomicznej. Wyniki już w niedzielę
Już w najbliższą niedzielę poznamy zwycięzcy finału tegorocznej Olimpiady Astronomicznej.fot. Plantarium Śląskie

Finaliści 65. Olimpiady Astronomicznej rozpoczęli dziś zmagania w Chorzowie. Nazwisko zwycięzcy poznamy już w najbliższą niedzielę!

Prestiżowy konkurs w którym udział biorą najwięksi pasjonaci astronomii organizowany jest od 1957 roku. Dziś rozpoczął się finał jego 65. edycji, a już w niedzielę poznamy nazwisko zwycięzcy.

Olimpiada tradycyjnie podzielona jest na trzy etapy. Pierwszy z nich odbył się drogą korespondencyjną. Wyłonionych zostało 60 uczestników, którzy przystąpili do półfinałów odbywających się w Krakowie, Szczecinie, Warszawie i Toruniu.

Ostatnim etapem jest finał w Chorzowie, w którym startuje 21 osób. Na olimpijczyków czeka sześć zadań w trzech tercjach. Młodzi pasjonaci astronomii będą musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, umiejętnością analizy danych, a także obserwacji.

– Uczestnikom rywalizacji przyda się z pewnością także znajomość nieba tzn. rozpoznawanie gwiazdozbiorów, asteryzmów, obiektów mgławicowych itp. – czytamy na stronie Planetarium.

Tegoroczny finał odbywa się na terenie Centrum Kongresowo – Biznesowego Stadionu Śląskiego. Jest to ostatni przypadek, w którym olimpiada odbywa się poza murami chorzowskiego planetarium. Przypomnijmy, że ponowne otwarcie obiektu planowane jest na czerwiec br.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa