Ponad 10 lat programu „Praca za czynsz”. Uczestnicy spłacili sporą sumę zaległości

Ponad 10 lat programu „Praca za czynsz”. Uczestnicy spłacili sporą sumę zaległości
Dzięki "Pracy za czynsz" chorzowianie mogli uregulować prawie 2,5 mln zł zaległości.fot. PGM Chorzów

W Chorzowie już od 10 lat osoby będące w trudnej sytuacji mogą odpracować zaległy czynsz dzięki specjalnemu programowi prowadzonemu przez Zakład Komunalny PGM.

Życie nie zawsze układa zgodnie z oczekiwaniami ludzi, a panujące realia często nie pokrywają się z naszymi założeniami. Dla osób, które z rozmaitych powodów wpadły w kłopoty finansowe i nie stać ich na bieżące potrzeby powstają liczne programy pomocowe. Jednym z nich jest „Praca za czynsz”, prowadzony przez Zakład Komunalny PGM już od blisko 10 lat.

Oferta skierowana jest dla wszystkich osób, którym z powodu trudnej sytuacji nagromadziły się zaległości czynszowe i nie są w stanie ich uregulować. Zamiast środkami finansowymi mogą one spłacić zadłużenie w formie świadczenia rzeczowego.

– To bardzo ważna i potrzebna forma pomocy dla naszych najuboższych mieszkańców – mówi Joanna Lekston Grzyb, dyrektor Zakładu. – Spora grupa w ten sposób wywiązała się już ze wszystkich zobowiązań wobec naszego Zakładu. Zapewniamy, że każdy, kogo cechuje poczucie obowiązku, jest w stanie poradzić sobie z realizowanymi przez nas zleceniami – dodaje.

Wspomniany program funkcjonuje już od 2011 roku. Przez ponad 10 lat skorzystało z niego 461 mieszkańców, którzy dzięki wykonanej pracy spłacili zaległości o łącznej kwocie 2 495 350,39 zł. Prace dostosowane są do możliwości czasowych, a także zdrowotnych poszczególnych osób.

– Zdajemy sobie sprawę, że osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej, to zazwyczaj osoby chore, które nie mogą podjąć dodatkowej pracy. W takich sytuacjach również próbujemy szukać rozwiązania i staramy się być elastyczni – tłumaczy Lekston – Grzyb.

W ramach „Pracy za czynsz” uczestnicy konserwują palce zabaw, wymieniają piasek w piaskownicach oraz porządkują teren. Oprócz tego prowadzą działania wewnątrz budynków – opróżniają pustostany, porządkują piwnice, odnawiają klatki schodowe. Do ich obowiązków należy także roznoszenie korespondencji i odczytywanie wodomierzy.

Wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się szczegółów dot. programu „Praca za czynsz” mogą zgłaszać się do siedziby przy ul. Hajduckiej 7.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa