Reklama:


Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Jeszcze do niedawna rozliczenie podatku PIT wymagało posiadania odpowiedniej wiedzy lub pobrania odrębnych programów komputerowych ułatwiających cały proces. Samo złożenie deklaracji drogą elektroniczną było zaś możliwe jedynie dla osób posiadających podpis kwalifikowany. Większości społeczeństwa pozostawała zatem osobista wizyta w urzędzie lub wysyłka za pośrednictwem operatora pocztowego. Wszystko zmieniło się wraz ze startem usługi Twój e-PIT. Została ona uruchomiona 15 lutego 2019 roku i wniosła sporo ułatwień do procesu składania deklaracji podatkowych przez osoby fizyczne. 

Twój e-PIT – jak to działa?

Najważniejszym usprawnieniem, jakie wniosła usługa Twój e-pit, jest to, że podatnik nie musi już samodzielnie wypełniać deklaracji oraz obliczać podatku. Teraz zrobi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Logując się do usługi Twój e-PIT, dostaniemy gotową deklarację z wyliczoną kwotą nadpłaty lub niedopłaty. Samodzielnie możemy edytować ewentualne ulgi i odliczenia, z których chcemy skorzystać, a także wybrać cel, na który chcemy przekazać 1% podatku. Następnie zostaje tylko sprawdzenie poprawności wyliczeń i wysłanie deklaracji. Po wszystkim do pobrania dostępna będzie zarówno sama deklaracja PIT, jak również urzędowe potwierdzenie odbioru (w formacie PDF).

Z usługi Twój e-PIT do przekazania deklaracji za dany rok podatkowy można korzystać w okresie od 15 lutego do 2 maja. 

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

Aby móc skorzystać z usługi Twój e-PIT, przede wszystkim należy udać się na stronę internetową podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit. Następnie należy kliknąć w odnośnik „e-Urząd Skarbowy – zaloguj się” widoczny na górze strony. Zostaniemy przekierowani na stronę logowania do usługi. Proces ten będzie wymagał potwierdzenia tożsamości. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • poprzez login.gov.pl (profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną);
  • za pomocą danych podatkowych (PESEL lub NIP i wysokość przychodów);
  • za pomocą aplikacji mObywatel.

Login.gov.pl

Poprzez login.gov.pl, możemy zalogować się do usługiTwój e-PIT na trzy różne sposoby: używając profilu zaufanego, e-dowodu lub przy pomocy bankowości elektronicznej. 

Profil zaufany

Logowanie przy użyciu profilu zaufanego jest najprostszą z metod. Wystarczy bowiem na stronie logowania wpisać nazwę użytkownika/e-mail oraz hasło. Następnie na numer telefonu powiązany z profilem zaufanym otrzymujemy jednorazowy kod dostępu, który należy przepisać w oknie logowania. Po poprawnym wpisaniu i potwierdzeniu kodu jesteśmy zalogowani do e-Urzędu Skarbowego. 

Aby skorzystać z tego sposobu logowania, musimy oczywiście wcześniej założyć profil zaufany. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej przy wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego lub potwierdzając wniosek w punkcie potwierdzającym.

E-dowód

Logowanie przy pomocy e-dowodu wymaga od podatnika posiadania jednej z dwóch rzeczy: smartfonu z modułem NFC i aplikacją eDO App albo posiadania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC podłączonego do komputera. 

Logując się przy pomocy aplikacji, skanujemy za jej pomocą kod QR wyświetlony na ekranie. Następnie potwierdzamy przekazanie danych i wpisujemy numer CAN (znajdziemy go na powierzchni e-dowodu osobistego w formie kodu kreskowego). Ostatnim krokiem będzie przyłożenie e-dowodu do telefonu i potwierdzenie operacji kodem PIN 1. 

Logowanie przy użyciu czytnika wygląda bardzo podobnie, z tą różnicą, że e-dowód przykładamy do czytnika, a numer CAN wpisujemy w oprogramowaniu e-dowodu. Na koniec również potwierdzamy operację czterocyfrowym kodem PIN 1.

Bankowość elektroniczna

Logowanie przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej przebiega bardzo podobnie jak w przypadku profilu zaufanego. Różnica polega na tym, że na stronie logowania zamiast wpisywania loginu i hasła, z widocznych po prawej stronie ekranu ikon wybieramy tę należącą do naszego banku. Następnie zostaniemy przekierowani do panelu logowania bankowości elektronicznej naszego banku. Logujemy się i postępujemy zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie.

Logowanie przy użyciu danych podatkowych

Kolejnym sposobem logowania do usługi Twój e-PIT jest potwierdzenie tożsamości za pomocą tzw. danych autoryzujących. Wykorzystując ten sposób logowania, należy podać:

  • PESEL lub NIP;
  • datę urodzenia;
  • kwotę przychodu z rozliczenia za ubiegły rok podatkowy (z deklaracji PIT-36, którą złożyliśmy rok wcześniej);
  • kwotę przychodu z jednej informacji PIT-11 za obecny rok podatkowy;
  • kwotę nadpłaty/niedopłaty z deklaracji za ubiegły rok podatkowy.

Warto podkreślić, że ten sposób logowania, w odróżnieniu od dwóch pozostałych, daje dostęp wyłącznie do usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi nie będą dostępne. 

Aplikacja mObywatel

Niezwykle szybką i wygodną metodą logowania jest wykorzystanie aplikacji mObywatel. Aby z niej skorzystać, niezbędne jest oczywiście posiadanie wspomnianej aplikacji w swoim smartfonie. Na początek uruchamiamy aplikację i z jej ekranu głównego wybieramy „mObywatel (mTożsamość)”. Następnie wybieramy „Przekaż” oraz „Instytucji lub firmie”. Skanujemy kod QR widoczny na ekranie i potwierdzamy przekazanie danych osobowych. Po chwili jesteśmy zalogowani do usługi Twój e-PIT.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości