Jest oficjalna decyzja. Koniec obostrzeń od poniedziałku

Jest oficjalna decyzja. Koniec obostrzeń od poniedziałku
Szef resortu zdrowia zapowiedział zniesienie obostrzeń od najbliższego poniedziałku.fot. Ministerstwo Zdrowia

Rząd podjął decyzję ws. zniesienia kolejnych obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19. Najnowsze ustalenia będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku.

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa w ostatnich tygodniach znacznie się poprawiała. Liczba zakażeń utrzymuje się na poziomie około 10 tys., co jest o wiele niższym wynikiem niż te, które zostały odnotowane na początku roku kalendarzowego. Dziś odbyła się konferencja prasowa podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski podał do wiadomości najnowsze decyzje rządu w sprawie COVID-19.

– Dzisiejsze przypadki to blisko 26 proc. mniej zakażeń niż tydzień temu. Tempo spadku zmalało, ale od 4 dni jest przyśpieszenie i jest większe niż nawet 20 proc. Wczoraj średnia liczba spadła poniżej 10 tys. – wyliczał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń. Od poniedziałku tj. 28 marca br., wycofany zostaje obowiązek noszenia maseczek (za wyjątkiem podmiotów leczniczych). Od tego dnia zniesiona zostaje także izolacja i kwarantanna domowa dla współdomowników i osób przyjeżdżających do Polski.

– Podjąłem decyzję o zniesieniu od 28 marca obowiązku noszenia maseczek, nie dotyczy to podmiotów leczniczych, tam nadal będzie obowiązek zakrywania twarzy. Rekomenduję jednak noszenie maseczek w miejscach dużych skupisk ludzkich – mówił minister zdrowia – Znosimy także izolację i kwarantannę. Pacjenci zidentyfikowani jako pozytywni, będą musieli sami się izolować w domu – dodaje.

Minister podczas konferencji podkreślał także, że dobra sytuacja panuje w szpitalach. Mimo sporej liczy zakażeń w piątej fali wariant omikron okazał się mniej szkodliwy. Dodatkowo sytuacji nie pogorszył także napływ uchodźców z Ukrainy, czy też powrót dzieci do szkół.

– Zespół ds. prognozowania epidemii prognozuje liczbę zakażeń i zgonów. Uwzględniając wszystkie zmiennie, takie jak powrót dzieci do szkół, ale także napływ uchodźców wojennych, u których poziom uodpornienia sięga nawet 80 proc., nie powinny powodować zdecydowanie większej liczby zakażeń. Upowszechnia się podwiarant wirusa Omikron. W Polsce ten subwariant dominuje i wynosi aż 70 proc – tłumaczył podczas konferencji Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB.

Takie decyzje nie oznaczają jednak, że koronawirus odchodzi w zapomnienie. Rząd w dalszym ciągu bierze pod uwagę scenariusz, w którym obecna sytuacja może się gwałtownie pogorszyć. Jeżeli faktycznie tak się stanie, to ponownie zostanie wprowadzona kwarantanna.

– W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny. Sytuacja epidemiologiczna w każdej chwili może się zmienić, dlatego cały czas będziemy ją monitorować – zapowiada Krzysztof Saczka, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa