Reklama:


Maciej Franta wśród najbardziej obiecujących architektów w Europie! Wyróżnienie dla projektanta Villi Reden

Maciej Franta wśród najbardziej obiecujących architektów w Europie! Wyróżnienie dla projektanta Villi Reden
Projektant Villi Reden w Chorzowie otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnienie.fot. własne

Maciej Franta otrzymał kolejne wyróżnienie. Architekt, który zaprojektował Villę Reden znalazł się na prestiżowej liście „Europe 40 Under 40”.

Przypomnijmy, że rodzina Macieja Franty od pokoleń związana jest z architekturą. Jego dziadek Aleksander Franta zaprojektował m.in. Urząd Stanu Cywilnego w Chorzowie, a przede wszystkim osiedle Gwiazdy, a także osiedle Tysiąclecia w Katowicach, które na stałe zapisały się w krajobraz architektoniczny Górnego Śląska. W 2010 Maciej Franta założył pracownię Franta Group, która zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznych i usługowych.

Wnuk Aleksandra najbardziej znany jest z zaprojektowania znajdującej się w Chorzowie Villi Reden. Budynek został nagrodzony w rozmaitych konkursach na arenie polskiej i międzynarodowej, a sam Franta został wybrany najlepszym architektem 2021 roku przez jury konkursu The Architecture Community. Oprócz tego architekt może pochwalić się m.in. takimi projektami jak rozbudowa Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, adaptacja kamienicy na hotel Opera w Tarnowskich Górach, osiedle Oswaldów Park.

Franta w 40 najbardziej obiecujących architektów

Franta doczekał się kolejnego indywidualnego wyróżnienia. Architekt znalazł się na liście „Europe 40 Under 40” lata 2021 – 2022. Jest to prestiżowe zestawienie 40 najbardziej obiecujących postaci architektury i designu w Europie przed 40 rokiem życia. Lista prowadzona jest przez European Center for Architecture Art Design and Urban Studies.

-To dla nas wspaniałe wyróżnienie tym bardziej, że w tym roku przyznano je tylko jednej osobie z Polski! Bardzo dziękujemy! – czytamy na profilu Franta Group.

Dla porównania w ubiegłym roku w zestawieniu znalazło się dwóch Polaków – Mateusz Górnik i Andrzej Truszczyński. W obecnej edycji, tak jak zostało wyżej wspomniane Maciej Franta jest jedynym przedstawicielem naszego kraju na liście.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości