Odnaleziono zaginiony dokument. Dotyczy powstania Ruchu Chorzów

Odnaleziono zaginiony dokument. Dotyczy powstania Ruchu Chorzów
Oryginał historycznego dokumentu został odnaleziony przez Muzeum Hutnictwa.fot. Ruch Chorzów

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie znalazło się w posiadaniu wyjątkowego dokumentu. Pismo Polskiego Komisariatu Plebiscytowego skierowane do Teofila Paczyńskiego było jednym z dokumentów, który nadał początek istnienia Ruchowi Chorzów.

Działalność Muzeum Hutnictwa w Chorzowie od samego początku skierowana była m.in. na pozyskiwanie wyjątkowych przedmiotów i pamiątek, które mogą wzbogacić zbiory placówki. Tym razem odnaleziony został wyjątkowy dokument, szczególny dla chorzowskiego Ruchu.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych Muzeum Hutnictwa poinformowało, że znalazło się w posiadaniu historycznego dokumentu, który do tej pory był uznany jako zaginiony. Chodzi mianowicie o pismo Polskiego Komisariatu Plebiscytowego skierowane do Teofila Paczyńskiego.

– Dokładnie 102 lata temu, 30 marca 1920 r., Sekcja Sportowa Polskiego Komisariatu Plebiscytowego skierowała do Teofila Paczyńskiego, pismo z zaproszeniem do siedziby Sekcji, dla uzyskania wsparcia związanego z planami utworzenia klubu sportowego, późniejszego „Ruchu” Hajduki Wielkie – informuje Muzeum Hutnictwa.

Dokument był odpowiedzią na pismo skierowane wcześniej przez wspomnianego Paczyńskiego do komitetu, w którym ten prosił o wsparcie finansowe dla powstającego klubu.

Pismo zostało odnalezione podczas ewidencjonowania jednego z obszernych przekazów obiektów dla Muzeum Hutnictwa. Placówka zapowiada, że dokument zostanie odpowiednio zakonserwowany, tak aby mógł zostać zaprezentowany.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa