Reklama:


Kolejne narodziny w chorzowskim zoo! Tatyana i Thor zostali dumnymi rodzicami

Kolejne narodziny w chorzowskim zoo! Tatyana i Thor zostali dumnymi rodzicami
Małe rosomaki prawidłowo się rozwijają. W przyszłości będą cieszyć oko gości chorzowskiego zoo.fot. Wojciech Bielatowicz

Wspaniałe wieści napływają do nas z zoo. Pod koniec lutego w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszli na świat nowi mieszkańcy!

W chorzowskim zoo ostatnio sporo się dzieje. Wczoraj informowaliśmy o pojawieniu się w ogrodzie nowego wielbłąda – Roxi. Wcześniej wszystkich ucieszyła informacja o tym, że Mia i Malajka – samice geparda nie wyjadą do Moskwy i zostaną na Śląsku, a wielkim wydarzeniem były narodziny pingwina Humboldta.

Troje nowych mieszkańców. Pierwsze dzieci nowej pary

Dziś zoo podzieliło się informacją o przyjściu na świat kolejnych nowych mieszkańców. Dokładnie 26 lutego br., narodziły się trzy rosomaki tundrowe! Ich rodzicami zostali Tatyana i Thor, Dla pary, która zamieszkuje chorzowski ogród jest to pierwszy miot. Na wczesnym etapie życia rosomaków występuje duża śmiertelność, dlatego ważne jest zapewnienie komfortowych warunków.

– Jeszcze nie znamy ich płci, gdyż matka bardzo uważnie chroni swoje potomstwo. Opiekunowie obserwują młode z większej odległości i nie nawiązują z nimi kontaktu fizycznego, zapewniając w ten sposób komfort i poczucie bezpieczeństwa młodej mamie – informuje Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Małe mają już miesiąc. Ich rozwój przebiega prawidłowo dzięki czemu są silne i zdrowe. Ich śnieżnobiała sierść zmienia ubarwienie na ciemniejsze. Aktualnie znajdują się we wnętrzu budynku hodowlanego gdzie przeniosła je matka w pierwszej dobie po urodzeniu.

– Samiec nie uczestniczy obecnie w odchowie młodych. Większość czasu spędza na wybiegu zewnętrznym – tłumaczy Kroczek.

Rodzice nowych mieszkańców pojawili stosunkowo niedawno w chorzowskim zoo. Tatyana przybyła do nas w 2018 roku i była jednocześnie pierwszym rosomakiem na Śląsku. Rok później dołączył do niej Thor. Narodziny ich dzieci są jednocześnie ogromnym sukcesem.

– Są to pierwsze młode tego gatunku, które przyszły na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Gatunek ten niezbyt często rozmnaża się w ogrodach zoologicznych. Tegorocznym przychówkiem rosomaków na terenie Europy może pochwalić się jedynie Śląskie zoo oraz Zoo w Chomutov w Czechach – mówi Daria Kroczek.

Rosomak tundrowy to gatunek średniej wielkości drapieżnika zamieszkujące północne tereny Europy. Jest doskonale przystosowany do życia w zimnym klimacie. Osiąga masę od 10 do 30 kg. Jest gatunkiem bardzo słabo poznanym, gdyż stroni od towarzystwa człowieka. Prowadzi samotniczy tryb życia. Odżywia się głównie padliną, ale zimą zdarza mu się polować na duże ssaki np. jelenie

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości