Drugie życie „Zakochanych” i „Urzędu”. Rzeźby w Parku Śląskim przeszły renowację

Drugie życie „Zakochanych” i „Urzędu”. Rzeźby w Parku Śląskim przeszły renowację
Prace konserwatorskie rzeźb w Parku Śląskim nie zwalniają tempa.fot. Park Śląski

Kolejne rzeźby w Parku Śląskim zostały odnowione. Program gruntownych prac konserwatorskich idzie pełną parą, dzięki czemu goście Zielonych Płuc Śląska mogą podziwiać unikatowe eksponaty.

W ostatnich latach wiele rzeźb na terenie Parku Śląskiego zostało odrestaurowanych. Ząb czasu nadgryzł znaczną część z nich i prace konserwatorskie były niezbędne do tego, aby kolejne pokolenia odwiedzające Zielone Płuca Śląska mogły cieszyć się widokiem unikatowych dzieł.

Drugie życie otrzymała rzeźba Jerzego Kędziory o nazwie „Urząd”, którego prace były eksponowane na wielu prestiżowych wystawach m.in. w Miami, Dubaju czy Londynie, a także zdobyły rozmaite nagrody. Drugim odrestaurowanym dziełem są „Zakochani I” autorstwa Augustyna Dyrdy. Jest on ostatnim żyjącym uczniem Ksawerego Dunikowskiego. Na swoim koncie ma także takie prace jak „Żyrafa” w Tychach czy też „Kobiety z gitarą” w Bytomiu.

– Eksponaty przez lata były narażone na działanie warunków atmosferycznych, co odcisnęło piętno na ich kondycji. Renowacja sprawiła, że dzieła te będą cieszyły oczy spacerowiczów przez wiele kolejnych lat – czytamy na stronie Parku Śląskiego.

Za przeprowadzenie prac odpowiadało konsorcjum „ROZETA” Konserwacja Zabytków oraz firma „TALENT”.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa