Reklama:


W szkołach ruszyły oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców

W szkołach ruszyły oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców
W niektórych chorzowskich szkołach uruchomione zostały oddziały przygotowawcze.fot. własne

Od dzisiaj w chorzowskich szkołach ruszają oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców. Skierowane są głównej mierze dla uchodźców z Ukrainy.

Wojna na Ukrainie spowodowała przybycie do naszego kraju wielu uchodźców. Nie inaczej jest w Chorzowie. Wielu obywateli ze wschodu znalazło schronienie w naszym mieście, gdzie mają możliwość także stałego zamieszkania i znalezienia pracy.

Wśród uchodźców sporą liczbę stanowią dzieci. Muszą one kontynuować obowiązek szkolny, jednak jest to trudne z powodu braku znajomości języka. Z myślą o nich w chorzowskich szkołach zostały uruchomione oddziały przygotowawcze.

– Celem oddziałów przygotowawczych jest umożliwienie uczniom nieznającym języka polskiego naukę tego języka oraz realizację zajęć wspierających adaptację uczniów i przygotowanie ich do dalszej nauki – czytamy na stronie urzędu miasta.

Władze zapowiadają także, że uczniowie którzy zapisali się tymczasowo do oddziałów ogólnodostępnych , zostaną zakwalifikowani i skierowani do wspomnianych oddziałów przygotowawczych. Pod uwagę brane będzie miejsce zamieszkania ucznia, tak aby lokalizacja była jak najbardziej przystępna.

Obecnie oddziały przygotowawcze prowadzone są w następujących szkołach:

  • Szkoła Podstawowa nr 10 – klasy VII-VIII
  • Szkoła Podstawowa nr 15 – klasy IV-VI
  • Szkoła Podstawowa nr 22 – klasy I – III
  • Szkoła Podstawowa nr 29 – klasy I – III
  • Szkoła Podstawowa nr 37 – klasy IV-VI
  • Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące – klasy I-II i III-IV.

– W razie potrzeby będzie możliwe utworzenie kolejnych oddziałów przygotowawczych, zwłaszcza w szkołach, gdzie uchodźców jest najwięcej – zapowiadają władze miasta.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa