Ukraińskie książki trafiły do Chorzowa. Będzie można je wypożyczać

Ukraińskie książki trafiły do Chorzowa. Będzie można je wypożyczać
Mieszkańcy Ukrainy będą mogli wypożyczyć w Chorzowie książki w ojczystym języku.fot. Wiesław Ciężkowski

Wielu Ukraińców znalazło swoje schronienie, a także nowe miejsce do życia w Chorzowie. Dzięki współpracy z Tarnopolem w naszym mieście pojawił się kolejny element, który przyspieszy aklimatyzację, szczególnie najmłodszych uchodźców.

Pomoc chorzowian względem Ukrainy, która znalazła się w tragicznej sytuacji spowodowanej przez atak Federacji Rosyjskiej okazała się nieoceniona. Wiele razy podkreślaliśmy jakim powodzeniem cieszyła się pierwsza zbiórka darów, ile transportów wyjechało już do Tarnopola. Wszystko to dzięki zbiorowej pracy mieszkańców, a także władz. Oprócz tego miasto przygotowało się na przyjęcie uchodźców. Wielu z nich wybrało właśnie Chorzów na miejsce do dalszego życia.

Ukraińskie książki trafiły do Chorzowa

O obywatelach swojego kraju pamięta także Tarnopol. Dzięki współpracy z miastem partnerskim do Miejskiej Biblioteki w Chorzowie trafiły książki w języku ukraińskim.

– Dzięki pomocy władz Tarnopola dotarł do nas transport ukraińskich książek dla najmłodszych i tych nieco starszych. Miejska Biblioteka Publiczna będzie je udostępniać – informuje zastępca prezydenta Chorzowa Wiesław Ciężkowski.

W otrzymanym zbiorze znajduje się głównie literatura dziecięca. Już niebawem pozycje będą dostępne do wypożyczenia, co z pewnością pomoże w dalszej aklimatyzacji uchodźców.

– Szczególne podziękowania ślemy panu Ivanowi Khimeychukowi – wiceprezydentowi oraz mieszkańcom Tarnopola, a także chorzowianinowi Irkowi Kani, odpowiedzialnemu za transport – czytamy na profilu miasta Chorzów.


Книги українською мовою були доставлені прямо з Тернополя до міської публічної бібліотеки в Хожові! Найближчими днями книги будуть доступні нашим гостям з України. Здобута книжкова колекція в основному складається з дитячої літератури. Особливу подяку хочемо висловити пану Івану Хімейчуку – віце-президенту та мешканцям Тернополя, а також Іреку Кані з Хожова, відповідальному за транспорт.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa