Wpuściła do mieszkania „pracowników energetyki”. Seniorka została okradziona na kilka tys. złotych

Wpuściła do mieszkania „pracowników energetyki”. Seniorka została okradziona na kilka tys. złotych
Niestety seniorka dała się oszukać fałszywym pracownikom.fot. policja

Oszuści, którzy okradają seniorów ponownie dali o sobie znać w Chorzowie. Tym razem sprawcy użyli sposobu na „pracownika energetyki”.

Mimo wielu działań prewencyjnych i kampanii uświadamiających starszych ludzi o zagrożeniach jakie na nich czekają w dalszym ciągu spora część z nich pada ofiarami oszustów. Przestępcy wymyślą coraz bardziej kreatywne sposoby na wyłudzenie czy też bezpośredniej kradzieży pieniędzy.

Niestety boleśnie przekonała się o tym 86-latka z Chorzowa. Do jej mieszkania zapukali mężczyźni, którzy podali się za fałszywych pracowników energetyki. Kobieta uwierzyła im na słowo i wpuściła do środka. W efekcie oszuści ukradli jej kwotę prawie 4 tys. zł.

– Niemal każdemu zdarza się wpuścić do domu kogoś nieznajomego. Dobrze, jeśli był to tylko przedstawiciel firmy z nową ofertą handlową. Często jednak niezapowiedzianym gościem okazuje się osoba, która ma nadzieję na łatwy zysk Twoim kosztem. Jeśli poznasz metody, jakimi posługują się oszuści, łatwiej się przed nimi obronisz. Zawsze kieruj się zasadą: zanim wpuścisz nieznajomego do mieszkania, poproś, by poczekał za drzwiami, a Ty w tym czasie sprawdź jego personalia. Bardzo często oszust podaje się za pracownika gazowni, zakładu energetycznego, administracji, opieki społecznej. Zadzwoń np. do gazowni i zapytaj, czy zlecała kontrolę. Ważne jest przy tym, żebyśmy sami poszukali numeru telefonu do instytucji, w której chcemy sprawdzić nieznajomego. Nie sugerujmy się tym wskazanym przez np. gazownika czy elektryka – po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Możemy również zwrócić się o pomoc do sąsiada w sprawdzeniu takiego delikwenta lub skontaktujmy się z najbliższą rodziną i umówmy się na spotkanie w innym terminie – apeluje chorzowska policja.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa