Reklama:


Spora ilość zatruć alkoholem metylowym na Śląsku. Denaturat znika ze sklepowych półek

Spora ilość zatruć alkoholem metylowym na Śląsku. Denaturat znika ze sklepowych półek
Zatrucia denaturatem na Śląsku miały miejsce także w Chorzowie.fot. własne

Spożycie alkoholu metylowego może skończyć się tragiczne w skutkach. Niestety przekonało się o tym kilkanaście osób z woj. śląskiego, które sięgnęły po denaturat.

Przypadki spożycia alkoholu metylowego często kończą się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. W woj. śląskim odnotowano gwałtowny wzrost zatrucia tym związkiem, który spowodowany jest najprawdopodobniej wypiciem denaturatu.

W naszym regionie odnotowano 13 zgonów spowodowanych spożyciem wspomnianej substancji. Denaci pochodzą między innymi z Bytomia, Katowic, a także Chorzowa. Oprócz tego 3 osoby z tego samego powodu przebywają w szpitalu w ciężkim stanie.

W związku z tym Grzegorz Hudzik Śląski Państwowy Inspektor Sanitarny wydał oficjalne ostrzeżenie. Przypomina on w nim, że metanol jest trucizną, której spożycie powoduje skutki śmiertelne.

– Od 4 do 15 ml (1/2 kieliszka wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy. 30 ml (1 kieliszek wódki ) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna – czytamy w komunikacie.

Dodatkowo denaturat został zapobiegawczo wycofany do odwołania ze sprzedaży. Obecnie trwają badania i analiza próbek od zatrutych osób.

– Ze względu na ogromne zagrożenie zdecydowałem o całkowitym wstrzymaniu handlu denaturatem, wycofaniu go z obrotu – informuje za pośrednictwem TVN24 Grzegorz Hudzik.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym:

 • pierwsze objawy po wypiciu alkoholu metylowego są takie same jak po wypiciu
  alkoholu spożywczego (etylowego),
 •  następnie pojawiają się:
  ▪ bóle i zawroty głowy, przyspieszony oddech, nudności, wymioty;
  ▪ silne bóle brzucha, światłowstręt i inne zaburzenia widzenia, przyspieszone
  bicie serca;
  ▪ senność, śpiączka i głębokie zaburzenia świadomości (utrata przytomności,
  bez możliwości dobudzenia zatrutego).  

– W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe – ostrzega inspektor.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości