Niebawem ósmoklasiści będą wybierać szkołę średnią. Mogą skorzystać z pomocy chorzowskiego informatora

Niebawem ósmoklasiści będą wybierać szkołę średnią. Mogą skorzystać z pomocy chorzowskiego informatora
Jedną ze szkół jaką mogą wybrać ósmoklasiści jest II LO w Chorzowie.fot. II LO

Przed uczniami ósmych klas podstawówki niezwykle ważny wybór odnośnie ich edukacyjnej przyszłości. Jaką szkołę średnią wybiorą?

Koniec obecnego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Do wakacji letnich zostało niewiele ponad dwa miesiące. Dla uczniów ostatniej klasy podstawówki nadchodzi zatem niezwykle ważny okres. Już w terminie 24-26 maja przystąpią oni do egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego muszą wybrać szkołę średnią, której będą uczęszczać od września. Oczywiście to, do jakiej placówki się wybiorą jest uzależnione od wyniku uzyskanego podczas wspomnianego testu, ocen i pozostałych kryteriów rekrutacji.

W wyborze może pomóc informator

Tradycyjnie urząd miasta przygotował informator dla ósmoklasistów. Dzięki niemu mogą zapoznać się oni z pełną ofertą szkół ponadpodstawowych w Chorzowie.

– Warto kontynuować naukę w Chorzowie! Chorzowskie szkoły są odpowiednio wyposażone i zadbane, dlatego od lat cieszą się zasłużoną, bardzo dobrą opinią. Niektóre uzyskują wysokie pozycje w rankingu najlepszych liceów i techników miesięcznika „Perspektywy”, czyli tytuły Złotej Szkoły – zachęca zastępca prezydenta Chorzowa Wiesław Ciężkowski.

W dokumencie uczniowie znajdą szczegółowe informacje odnośnie terminarza i zasad rekrutacji, a także każdej placówki, m.in. liczby oddziałów, miejsc, a także progów punktowych jakie należy osiągnąć aby ubiegać się o przyjęcie. Absolwenci podstawówek mogą zapoznać się także z atutami poszczególnych szkół ponadpodstawowych, terminami dni otwartych, czy też uprawnieniami jakie można zdobyć w technikach i szkołach branżowych.

– Wspierajcie uczniów i pomóżcie dokonać wyboru szkoły najbardziej dla nich odpowiedniej. Wspólnie przyjrzyjcie się wszystkim ofertom i zainteresowaniom oraz uzdolnieniom młodzieży – apeluje do nauczycieli i rodziców uczniów Wiesław Ciężkowski.

Ósmoklasiści wyboru muszą dokonać między 16 maja, a 20 czerwca. Po przejściu kolejnych etapów procedury dowiedzą się 20 lipca o wynikach kwalifikacji. Ostateczną chęć kontynuowania edukacji w danej szkole uczniowie muszą potwierdzić do 28 lipca.

– Kandydaci będą przyjmowani do szkół po przeprowadzeniu rekrutacji wspieranej systemem elektronicznym. Ponieważ terminy rekrutacji częściowo przypadają również na okres wakacji, warto tak zaplanować wypoczynek, aby nie przeoczyć ważnych etapów naboru – radzi wiceprezydent.

Informator można znaleźć TUTAJ.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości