Dary z Termoli dla Ukrainy dotarły do Chorzowa. Miasto dziękuje Włochom za pomoc

Dary z Termoli dla Ukrainy dotarły do Chorzowa. Miasto dziękuje Włochom za pomoc
Zapowiadana pomoc z Termoli dla Ukrainy dotarła do Chorzowa.fot. Łukasz Adamczyk/Ewa Przywara

Pomoc dla Ukrainy z naszego włoskiego miasta partnerskiego dotarła już do Chorzowa. Blisko 22 tony darów trafią do uchodźców w naszym mieście, a także pojadą w dalszą drogę do Tarnopola.

Wczoraj informowaliśmy o wsparciu dla ogarniętej wojną Ukrainy, jakie przygotowało kolejne z miast partnerskich Chorzowa. W Termoli została zorganizowana zbiórka darów. Koordynował ją padre Enzo Ronzitti, który jest jednym z inicjatorów nawiązania trwającej do dziś współpracy między naszymi miastami.

CZYTAJ WIĘCEJ: Otwarte serca i hojność mieszkańców Termoli. Dary dla Ukrainy jadą z Włoch do Chorzowa

Transport z Włoch zgodnie z zapowiedzią przyjechał dziś do Chorzowa. Do magazynu na Niedźwiedzińcu trafiły blisko 22 tony darów. Wśród przekazanych produktów znalazły się m.in. artykuły papiernicze, higieniczne, pieluchy, kołdry, koce, lekarstwa, żywność, ubranka dla dzieci oraz zabawki.

– To był bardzo wzruszający poranek. Kierowca przyjechał punktualnie. Transport jest bardzo duży i bardzo starannie opisany – relacjonuje Ewa Przywara, która jest jedną z inicjatorek współpracy między miastami.

Mieszkańcy Termoli, we współudziale kilku organizacji wolontariackich, podobnie jak chorzowianie wykazali się ogromnym sercem. Wiadomość o dotarciu darów na Śląsk została już przekazana bezpośrednio padre Ronzittiemu.

– Połączyłam się z padre Enzo, informując, że transport dotarł na miejsce, wyrażając jednocześnie dużą wdzięczność dla wszystkich mieszkańców Termoli i organizacji wolontariackich, które włączyły się w to wielkie dzieło – mówi Ewa Przywara.

Część z przekazanych materiałów trafi do uchodźców, którzy odnaleźli schronienie w Chorzowie, natomiast pozostałe dary zostaną przepakowane i wyruszą w dalszą drogę do Tarnopola.

– Włoskie Termoli od wielu już lat jest naszym miastem partnerskim. Dzisiaj do Chorzowa dotarł transport z darami i pomocą dla mieszkańców walczącej Ukrainy – mówi prezydent Andrzej Kotala. – Ja, ze swojej strony, serdecznie dziękuję za dobroć i zaangażowanie mieszkańców partnerskiego Termoli oraz jego władzom – dodaje.

Na tym najprawdopodobniej nie koniec pomocy z prowincji Campobasso. Włoski duchowny zapowiedział, że zbiórka kolejnych darów ukierunkowana będzie na ukraińskie dzieci, które znalazły się w Chorzowie i trafiły do naszych szkół.

– Potrzebna jest kolejna zbiórka i pomoc, ponieważ wiemy że w Chorzowie przebywają dzieci, które już zostało skierowanych do szkół i przedszkoli i one potrzebują materiałów szkolnych oraz artykułów higieny osobistej.. Myślę nasza kolejna pomoc będzie właśnie przeznaczona dla nich – zapowiada duchowny.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa