Reklama:


Nowi lokatorzy przyjechali do chorzowskiego zoo prosto z Ostrawy

Nowi lokatorzy przyjechali do chorzowskiego zoo prosto z Ostrawy
Nowi lokatorzy przyjechali do Chorzowa z zoo w Ostrawie.fot. Śląski Ogród Zoologiczny

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym ponownie sporo się dzieje. Prosto z Ostrawy do Chorzowa zawitali nowi mieszkańcy.

Nie ma tygodnia, w którym nie informowalibyśmy o pozytywnych wiadomościach jakie płyną do nas z chorzowskiego zoo. Niedawno potomstwa doczekały się rosomaki tundrowe, hirary amerykańskie, a samice żyraf mogą cieszyć się towarzystwem samca, który zamienił Gdańsk na Śląsk.

Nowi małpi lokatorzy

Nie jest to koniec działań Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Do Chorzowa przeprowadziły się z zoo w Ostrawie hulmany czczone. Te średniej wielkości mały przybyły do nas w ilości 6 osobników – dwóch dorosłych samic oraz czwórki ich młodych (2 samce i 2 samice). Wszyscy nowi lokatorzy urodzili się i wychowali we wspomnianym czeskim ogrodzie.

– Naszych nowych mieszkańców spotkać można w budynku małpiarni. Małpy zamieszkały w wolierze zajmowanej do niedawna przez gerezy abisyńskie (pomieszczenia przy wejściu do budynku od strony budynku pawianów). Na razie jeszcze aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają swój nowy dom, jednak już teraz możecie je zobaczyć – informuje chorzowskie zoo.

Mimo przybycia hulmanów w śląskim ogrodzie nadal można oglądać wymienione wyżej gerezy abisyńskie.

– Decyzją koordynatora hodowli tego gatunku w ramach EEP, część grupy, która od lat przebywała w naszym zoo nadal zobaczyć można w dalszych pomieszczeniach budynku małpiarni – informuje chorzowska placówka.


Hulmany czczone (inaczej langury hulmany), to średniej wielkości małpy prowadzące naziemny tryb życia. Należą do rodziny koczkodanowatych, stąd budową mogą przypominać mieszkające w naszym zoo patasy (koczkodany rude) oraz obecne w naszym zoo do niedawna koczkodany zielone. Ich ciało osiąga długość 50-70 cm, a ogon mierzy nawet 100 cm długości. Żyją w stadach rodzinnych, którym przewodzi samiec. Są wszystkożerne. Zjadają głównie liście, owoce i korę drzew. Dietę uzupełniają pająkami i owadami. Naturalnym obszarem ich występowania są lasy i pola uprawne na terenie półwyspu Indyjskiego. Doskonale odnajdują się również na terenach zamieszkałych przez ludzi – spotkać je można w miastach oraz w sąsiedztwie świątyń.Według mitologii hinduskiej hulmany są potomkami boga-małpy Hanumana (stąd też bywają nazywane hanumanami).

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa