Dlaczego Potas jest tak ważny w diecie sportowca?

Dlaczego Potas jest tak ważny w diecie sportowca?

Potas jest jednym z najważniejszych składników mineralnych nie tylko w diecie sportowców. Jego braki w organizmie mogą być przyczyną występowania zmęczenia, nadmiernej potliwości, a także częstych skurczy mięśni. To wszystko powoduje, że często osoby aktywne fizycznie decydują się na suplementację potasu, aby nie doprowadzić do jakichkolwiek niepożądanych sytuacji, które w konsekwencji mogą oznaczać np. kontuzję itp.

Znaczenie potasu w organizmie człowieka

Potas jest jednym z najważniejszych pierwiastków, które znajdują się w ludzkim organizmie. Jego całkowita zawartość oscyluje w granicach 150 g. Potas odpowiada i uczestniczy w szeregu różnych procesów, a do jednych z najważniejszych można zaliczyć:

  • Tzw. pompa sodowo-potasowa – jest ona odpowiedzialna za utrzymywanie właściwego poziomu potencjału błonowego, a także objętości komórki.
  • Gospodarka wodno-elektrolitowa – w organizmie człowieka potas odgrywa w niej swoją rolę razem z sodem oraz chlorem.
  • Kontrolowanie poziomu objętości i ciśnienia krwi – odpowiedni poziom potasu, pozwala utrzymywać je na odpowiednim poziomie. W momencie gdy zostanie on zachwiany, może to prowadzić do obrzęków, złego samopoczucia itp.

Co więcej, potas pełni w organizmie człowieka wiele innych funkcji, które są powiązane m.in. z regulowaniem pH komórek, stopniem zmineralizowania kości, skurczach mięśni. To wszystko powoduje, że warto dostarczać potas do organizmu w odpowiednich ilościach. W przypadku dużej aktywności fizycznej, może być on nadmiernie wypłukiwany z organizmu. 

To właśnie powoduje, że warto sięgać po suplementy diety zawierające potas, szczególnie w diecie sportowców. W ofercie sklepu SFD – https://sklep.sfd.pl/Potas-k922.html dostępne są różne suplementy, które posiadają odpowiedni skład i pomogą utrzymywać potas w organizmie na odpowiednim poziomie.

Jakie jest zapotrzebowanie organizmu na potas?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i wielu zmiennych takich jak płeć, stan fizjologiczny, wiek, czy też przyjmowane leki, a nawet temperatura otoczenia. Oprócz tych wszystkich czynników, należy uwzględnić właśnie aktywność fizyczną. Sportowcy jako osoby bardzo aktywne fizycznie, muszą przyjmować większe ilości potasu, ponieważ dużo tego minerału uchodzi z organizmu w pocie.

To powoduje, że suplementacja potasu może okazać się szczególnie istotna w przypadku sportowców. Co ciekawe, ilość potasu w organizmie zmienia się dość dynamicznie, to powoduje, że ciężko określić jego dokładny poziom w danym czasie. Jednak znaczące niedobory jak i nadmiary potasu są stosunkowo rzadko spotykane. Jest to spowodowane tym, że ilość potasu zależna jest mi.n. od ilości wypitej wody w ciągu dnia, a także oddanej wody z organizmu.

Przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu stosowania suplementów diety lub odżywek, warto kierować się własną konkretną sytuacją, a także jakością i składem samych produktów. Warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD – https://sklep.sfd.pl/, w którym znaleźć można wszelkiego rodzaju odżywki i suplementy diety, które pomagają w dostarczaniu do organizmu wartościowych substancji odżywczych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa