Reklama:


Druga nitka „Elki” niebawem stanie się faktem. Ruszył przetarg na wykonawcę

Druga nitka „Elki” niebawem stanie się faktem. Ruszył przetarg na wykonawcę
Już niebawem "Elka" będzie miała zupełnie nowe możliwości.fot. Park Śląski

Miłośnicy parkowej kolejki „Elka” mogą powoli zacierać ręce. Dokładnie dziś ogłoszono przetarg na wykonawcę drugiej nitki, którą kursować będą krzesełka i gondole.

Kolejna trasa kolejki „Elki” powoli staje się faktem. Park Śląski ogłosił dziś przetarg na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się budową drugiej nitki. Będzie ona przebiegać od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego, a jej dystans będzie wynosił 1840 metrów.

– O tym, jak wielkie to przedsięwzięcie, świadczy chociażby już sam ogrom dokumentacji. Pracownia Projektowa Archex z Bielska-Białej dostarczyła prawie 60 opasłych segregatorów z materiałem opisowym i graficznym, znajduje się tu także prawomocne pozwolenie na budowę – informuje Park Śląski.

Trasa przyszłego odcinka będzie bardzo atrakcyjna. Przejazd nastąpi tuż nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, dzięki czemu możliwe będzie zobaczenie zwierząt z lotu ptaka, z odległości nawet kilku metrów. W najniższym punkcie „Elka” będzie poruszać się na wysokości 8 metrów, a w najwyższym 20 metrów.

– To jedna z kluczowych inwestycji w Parku Śląskim, która zostanie zrealizowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego  – podkreśla Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego. – Kolejka Linowa „Elka” jest naszą wizytówką, nigdzie indziej w całym kraju nie ma takiej atrakcji. Tylko w ubiegłym roku przewiozła aż 200 tys. osób. Uruchomienie drugiej trasy jej przebiegu sprawi, że jeszcze więcej osób będzie chciało z niej skorzystać, do czego już teraz serdecznie zachęcam – dodaje.

Nową trasę ma obsługiwać co najmniej 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Co godzinę kolejka przewiezie nawet 900 osób. Warto dodać, że we wrześniu br. kolejka będzie obchodzić swoje 55. urodziny.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości