Reklama:


Chorzów świętował z okazji 3 Maja. W mieście odbyły się tradycyjne obchody

Chorzów świętował z okazji 3 Maja. W mieście odbyły się tradycyjne obchody
W naszym mieście odbyły się tradycyjne obchody z okazji święta 3 Maja.fot. Andrzej Kotala

Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w naszym mieście odbyły się uroczystości, w których uczestniczyły władze samorządowe Chorzowa.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się zgodnie ze scenariuszem znanym z poprzednich lat. Wydarzenie zainaugurowała eucharystia w parafii pw. św. Barbary w Chorzowie. Następnie pochód udał się pod Pomnik Powstańca Śląskiego. Na miejscu odbył się uroczysty apel z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli instytucji miejskich, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Chorzowie, reprezentacji harcerzy Hufca ZHP Chorzów oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Ligonia w Chorzowie, a wszystko uświetniła wspaniała gra orkiestry.

Podczas apelu Andrzej Kotala wygłosił okolicznościowe przemówienie. Prezydent nawiązywał w nim do samego święta, rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, a także do obecnej wojny na Ukrainie. Sternik miasta dziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla Tarnopola, a także uchodźców.

– Rok 2022 przyniósł niepokój o przyszłość Europy i świata. Niezrozumiały akt agresji putinowskiej Rosji przeciwko suwerennej Ukrainie każe nam na nowo spojrzeć na nasze bezpieczeństwo. To dla nas wyraźny znak, że wolność nie jest dobrem danym raz na zawsze – mówił prezydent Andrzej Kotala.

Głos zabrał także podpułkownik Krzysztof Szmyt, który przedstawił proces przekształcenia Wojskowej Komendy Uzupełnień w Chorzowie w Wojskowe Centrum Rekrutacji w Chorzowie. Odczytany został także rozkaz, którym przyznane zostały odznaczenia i wyróżnienia dla osób zasłużonych w pracę dotychczasowego WKU.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości