W autobusach i tramwajach będzie można nabyć bilet za pomocą płatności zbliżeniowej

W autobusach i tramwajach będzie można nabyć bilet za pomocą płatności zbliżeniowej
Nowe automaty będą dużym udogodnieniem dla pasażerów.fot. Metropolia GZM

Już niebawem użytkowników komunikacji miejskiej czekają kolejne udogodnienia. Kolejne autobusy i tramwaje stopniowo wzbogacą się o automaty z możliwością płatności zbliżeniowej.

W nowych pojazdach ZTM już od 2019 roku funkcjonują zainstalowane automaty dzięki którym można nabyć bilet za pomocą odpłatności zbliżeniowej. Obecnie znajdują się one w blisko 200 na 1500 wszystkich środkach transportu.

Przetarg rozstrzygnięty. Wygrała czeska firma

Dzięki rozstrzygnięciu pod koniec kwietnia przetargu na zakup 1500 nowoczesnych automatów biletowych urządzenia będą stopniowo pojawiać się w kolejnych pojazdach.

-Będą to automaty z dużym ekranem dotykowym do obsługi kart ŚKUP oraz realizacji płatności kartami płatniczymi – informuje Metropolia.

Za dostarczenie automatów odpowiedzialna będzie czeska firma Mikroelektronika. Koszt dostawy sprzętu wyniesie 5 mln. zł. Dodatkowo w ramach umowy spółka udzieli wsparcia w uruchomieniu sprzętu wraz z oprogramowaniem, a także objęcie urządzeń gwarancją. Od momentu zawarcia transakcji firma ma 12 miesięcy na pierwsze dostawy. Będą one odbywać się stopniowo, po kilkaset sztuk. Całość musi znaleźć się na Śląsku najpóźniej na 16 miesięcy od podpisania umowy.

Wiele dogodnych funkcji w nowych automatach

Wiele osób nie miało jeszcze styczności ze wspomnianymi automatami biletowymi. Przedstawiamy jakie funkcje będą spełniać urządzenia:

  • Zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną.  Nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika. W momencie zarejestrowania wejścia, rezerwowana jest kwota należna za przejazd do końca kursu. Przy zarejestrowaniu wyjścia system dokonuje rozliczenia przejazdu za rzeczywiście przejechany odcinek.
  • Zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej).
  • Zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób.
  • Aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na Karcie ŚKUP.
  • Sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na Karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu – wybór funkcji na ekranie.

Oprócz tego każdy, kto posiada bilet zapisany na karcie ŚKUP i przyłoży ją do czytnika spowoduje automatyczne skasowanie jednego biletu bez konieczności wybierania dodatkowych funkcji. Jeżeli na karcie mamy różne bilety, to wówczas wyświetli się ich lista i należy wybrać właściwy. To jeszcze nie wszystko.

– W przypadku posiadania zapisanego na Karcie ŚKUP biletu długookresowego wieloprzejazdowego z limitem przejazdów, po przyłożeniu karty do czytnika (bez dodatkowego wyboru funkcji), nastąpi zarejestrowanie przejazdu wraz ze zmniejszeniem stanu licznika z ilością przejazdów – tłumaczy Metropolia.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa