I liga: Ruch wygrał grupę B. W czerwcu powalczy o Superligę!

Natalia Stokowiec (z prawej) zdobyła najwięcej bramek w meczu w Olkuszu. Zwłaszcza kilka goli w końcówce spotkania miało duże znaczenieFot. Marcin Bulanda

KPR Ruch Chorzów nie zmarnował szansy i już w przedostatniej kolejce zapewnił sobie tytuł mistrza gr. B pierwszej ligi. Na początku czerwca zmierzy się ze zwycięzcami pozostałych grup – o jedno miejsce w PGNiG Superlidze Kobiet.

„Niebieskie” przypieczętowały sukces w Olkuszu, w spotkaniu z tamtejszym SPR-em, ale nie przyszedł on im łatwo. – To zespół młody, walczący, ambitny, momentami niewygodny, który będzie bardzo zmotywowany na Ruch u siebie, w swojej hali – przestrzegał przed meczem trener Jarosław Knopik.

Wszystko się sprawdziło – „Srebrne Lwice” (prowadzone przez byłego trenera Ruchu Marcina Księżyka) napsuły chorzowiankom sporo krwi. Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando Ruchu, który prowadził od początku – 2:0, 3:1, 5:2, 7:4. Po golach Natalii Kolonko (z karnego) i Sabiny Radlak odskoczył na sześć goli (11:5 w 20. minucie). Przed przerwą Olkusz nieco zmniejszył różnicę, na przerwę drużyny schodziły przy stanie 14:10 dla gości.

Na początku drugiej części „Niebieskie” znów powiększyły przewagę. Paula Masiuda – jedna z czterech piłkarek Ruchu, które niegdyś grały w zespole z Olkusza – trafiła na 18:12. Wydawało się, że podopieczne trenera Knopika będą dyktować warunki do samego końca, ale wystarczyło kilka minut dekoncentracji i… ambitnie walczący Olkusz doprowadził do remisu!

Głównie za sprawą Magdaleny Barczyk i Wiktorii Kozyry, które między rzuciły łącznie pięć goli. Ruch w tym fragmencie trafił tylko raz. W 44. minucie zrobiło się 19:19 i chorzowianki zafundowały sobie nerwową końcówkę. Remis utrzymywał się do 50. minuty (22:22). Później Natalia Kolonko nie wykorzystała rzutu karnego i gospodynie mogły wyjść na prowadzenie (pierwsze w meczu). Nie wykorzystały jednak tej okazji.

W trudnym momencie nerwy na wodzy utrzymały Kolonko oraz Natalia Stokowiec (24:22), później „siódemkę” na gola zamieniła Marcelina Polańska (25:23), a dwa decydujące ciosy zadała Stokowiec (najskuteczniejsza zawodniczka meczu – 8 goli).

Ruch wygrał na trudnym terenie 28:24 i może już myśleć o Turnieju Mistrzyń, który zostanie rozegrany w dniach 3-5 czerwca. Zagra w nim także MKS PR Gniezno (mistrz grupy A), zaś w tym tygodniu poznamy trzeciego uczestnika (w gr. C prowadzi UKS Varsovia, która o punkt wyprzedza AZS AWF Warszawa).

Dodajmy, że 21 maja „Niebieskie” zakończą rozgrywki w gr. B. W hali MORiS zmierzą się z UKS Dziewiątka Legnica (godz. 17). Teoretycznie mecz nie ma już znaczenia dla układu tabeli, ale Ruch z pewnością będzie chciał się rewanżować legniczankom za jedyną porażkę w sezonie (28:30 w styczniu br.).