W Chorzowie powstanie velostrada. Będzie przebiegać korytem Rawy

W Chorzowie powstanie velostrada. Będzie przebiegać korytem Rawy
W podpisaniu porozmumienia wziął udział zastępca prezydenta Chorzowa Marcin Michalik.fot. UM Chorzów

W mieście przybędzie 2,3 km dróg rowerowych. W piątek 20 maja samorządowcy z 11 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisali porozumienie w sprawie realizacji budowy 120 km velostrad, czyli szybkich dróg rowerowych.

Chorzowski fragment w znacznej mierze będzie przebiegać śladem zakrytego koryta rzeki Rawy, od granicy ze Świętochłowicami. Od alei BOWID do granicy z Katowicami droga planowana jest z przecięciem ul. Trzynieckiej, ul. J. Gałeczki i przejściem pod DTŚ tunelem. Długość całego odcinka wyniesie około 30 km. Będzie on przebiegał przez Gliwice, Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice, Chorzów i Katowice.

Porozumienie w sprawie budowy 120 km velostrad podpisali przedstawiciele 11 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród nich był Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa. W ramach całej inwestycji powstanie ok. 120 km szybkich dróg rowerowych, łączących największe miasta Metropolii. Budowa pierwszych rozpocznie się już w 2023 roku.

Na tym inwestycje w Chorzowie prawdopodobnie się nie zakończą. W kolejnych etapach ma powstać droga o długości ok. 15,5 km, która będzie przebiegać m.in. przez nasze miasto. Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły”, dotrzeć do Bytomia. W pobliżu Drogi Wojewódzkiej nr 911 połączy się z lokalnymi drogami rowerowymi w Piekarach Śląskich.

Obecnie szacuje się, że budowa 1 km drogi będzie kosztować  ok. 2 mln zł, ale realne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Drogi zostaną sfinansowane do 100 proc. z budżetu GZM przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa