Jak marża wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Jak marża wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

Wybierając kredyt hipoteczny, wiele osób szuka produktu z jak najniższym oprocentowaniem. Nie można jednak zapominać również o innych kosztach kredytu, takich jak prowizja czy marża. Co więcej, ich wysokość można negocjować! Sprawdź, jak marża wpływa na koszt kredytu hipotecznego i jak można ją obniżyć.

Czym jest marża kredytu hipotecznego?

Marża kredytu hipotecznego to z punktu widzenia kredytobiorcy jedna ze składowych całkowitych kosztów zaciągnięcia zobowiązania. Dla banku jest to kwota pobierana w celu uzyskania zysku z udzielanego finansowania. Wysokość marży jest określana w formie procentowej wartości i ustalana przez bank w zależności od wielu czynników. Zwykle obowiązuje w stałej wysokości przez cały okres kredytowania, jako jeden ze składników odsetek. Nie każdy wie jednak, że jest to element negocjowany. Zaproponowaną marżę banku można więc próbować obniżyć!

Od czego zależy marża kredytu hipotecznego?

Każdy bank może stosować własne kryteria w zakresie ustalenia marży kredytu. Najczęściej a jej wysokość wpływają jednak:

  • wysokość wkładu własnego – im wyższy, tym zwykle niższa marża oraz większe możliwości negocjacji z bankiem;
  • zdolność kredytowa wnioskodawcy – czynniki takie jak wysokie zarobki, brak innych zobowiązań i dobra dotychczasowa historia kredytowa pomagają negocjować niższą marżę;
  • lojalność wobec banku – klienci, którzy korzystają z innych produktów banku często mogą liczyć na lepsze warunki; pozycję negocjacyjną może też poprawić decyzja o skorzystaniu z ubezpieczenia spłaty lub otwarciu konta czy założeniu karty kredytowej wraz z zaciągnięciem zobowiązania;
  • wskaźnik LTV – im wyższa wartość nieruchomości w stosunku do wysokości zaciąganego kredytu, tym lepsze warunki można wynegocjować.

Propozycje wysokości marży różnią się pomiędzy bankami Najwygodniej kredyt hipoteczny (oprocentowanie, rrso, prowizję) porównasz na finanse.rankomat.pl. Jej ostateczna wartość jest jednak dostosowywana indywidualnie do klienta. Warto o tym pamiętać i postarać się wynegocjować lepsze warunki, ponieważ nawet niewielkie różnice oprocentowaniu mogą zapewniać duże oszczędności w zakresie kosztów kredytu.

Jak marża wpływa na koszt kredytu?

Marża jest jednym z elementów oprocentowania. Im wyższa, tym wyższe oprocentowanie, a tym samym wyższa rata i większy całkowity koszt kredytu. Dlatego warto wybierać kredyty z minimalną marżą i postarać się wynegocjować jak najlepszą stawkę. Im dłuższy okres kredytowania, tym bardziej istotna jest to, ile wynosi marża, W takiej sytuacji lepiej zapłacić prowizję (naliczaną jednorazowo) niż musieć liczyć się z wysoką marżą doliczaną do każdej raty. W każdym przypadku warto porównywać kredyty pod względem ich całościowych kosztów w zależności od indywidualnych parametrów zobowiązania i spłaty. Więcej informacji o marży kredytu hipotecznego znajdziesz natomiast w tym poradniku.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa