Dziesięć śląskich szpitali weźmie udział w pikniku militarnym organizowany z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Z badań profilaktycznych będą mogli skorzystać wszyscy odwiedzający w sobotę, 28 maja, Park Śląski.
Miasteczko Zdrowia to inicjatywa, która powstała w ubiegłym roku.
– Przez pandemię koronawirusa pacjenci mieli utrudniony kontakt z lekarzami specjalistami, dlatego szpitale wychodzą na zewnątrz i organizują badania profilaktyczne, z których skorzystać można nieodpłatnie – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają placówki służby zdrowia. Pomysł bardzo się spodobał. Kontynuujemy go w tym roku podczas imprez kierowanych do szerokiego grona odbiorców – dodaje.
Wielu specjalistów reprezentować będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu.
– Naszym znakiem rozpoznawczym podczas takich akcji profilaktycznych jest badanie przesiewowe tętniaków aorty brzusznej Poza tym w naszych mobilnych gabinetach będzie można wykonać USG tarczycy, EKG z konsultacją kardiologiczną, USG piersi z konsultacją onkologiczną i sprawdzić znamiona skórne pod okiem dermatologa -– mówi Janusz Kuśmierz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej.
Szpital Specjalistyczny nr 2 z Bytomia przyjedzie z zestawem porad dotyczących mammografii, szkoły rodzenia czy profilaktyki raka szyjki macicy. Będzie można też przeprowadzić badanie wskaźnika ABI – umożliwiające wykrycie miażdżycy w aorcie oraz tętnicach kończyn dolnych. Bytomska „Dwójka” będzie badała chętnych również podoskopem, urządzeniem do diagnostyki stóp i wad postawy ciała.
O profilaktyce zakażeń będzie można porozmawiać ze specjalistami Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Chętni będę mogli zrobić test na obecność wirusa HIV.
Porad ortopedycznych udzielać będą specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, a Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy doradzać będzie w zakresie ochrony zdrowia. Będzie można porozmawiać z lekarzem medycyny pracy, wykonać testy radzenia sobie ze stresem oraz poradzić się, jak napisać odwołanie od treści wydanych orzeczeń lekarskich. Szpital Chorób Płuc w Pilchowicach udzieli porad z zakresu chorób płuc i wykona badanie spirometryczne.
Centrum Leczenia Oparzeń z Siemianowic Śląskich będzie udzielało porad z zakresu leczenia rany przewlekłej, z kolei Szpital Psychiatryczny w Toszku umożliwi kontakt z psychiatrami, psychologami, terapeutami i dietetykami. Natomiast Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” udzielać będzie m.in. porad z zakresu rehabilitacji pocovidowej.
Przypomnijmy, w sobotę, 28 maja, odbędą się główne uroczystości ogólnopolskich obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa.
O godz. 9.00 rozpocznie się msza święta w intencji weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin (Kościół Garnizonowy św. Kazimierza Królewicza w Katowicach ul. Marii Skłodowskiej-Curie 20). O godz. 10.30 pod Pomnikiem Powstańców Śląskich odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. W trakcie uroczystości weterani otrzymają odznaki wojskowe „za rany i kontuzje” oraz medal „Za zasługi dla obronności kraju”. O godz. 12.00 na terenie Stadionu Śląskiego odbędzie się Piknik Weterana.
Na gości czeka mnóstwo atrakcji, w tym: elementy polskiej bazy wojskowej poza granicami kraju (m.in. hesco bastiony, kontenery dla żołnierzy, checkpointy) oraz strzelnica kontenerowa. Będzie można zobaczyć mnóstwo sprzętu wojskowego i symulatorów, zapoznać się z warunkami służby w Wojsku Polskim na licznych stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych. Nie zabraknie wojskowej grochówki. Chętni będą mogli zmierzyć się w rywalizacji sportowej z zawodnikami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Zainaugurowany zostanie 3. Rajd Motocyklowy Weteranów, a na Stadionie Śląskim odbędzie się polska edycja światowych zawodów Murph Challenge. Planowany jest również przelot statków powietrznych.
Podczas pikniku Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wręczy wyróżnienia uczestnikom zakończonych niedawno igrzysk dla weteranów Invictus Games The Hague.
Dla najmłodszych przygotowano survivalową Strefę Małego Rekruta, gdzie będą musieli zmierzyć się z zadaniami sprawnościowymi i wykazać wiedzą na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.
Na zakończenie, o 18.00 zagrają Wilki.
Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa ustanowiony został w 2011 roku, ale po raz pierwszy będzie obchodzony na tak szeroką skalę. Organizatorzy imprezy chcą uzmysłowić społeczeństwu, że w Polsce żyją tysiące żołnierzy, którzy przez lata brali udział w misjach stabilizacyjnych na całym świecie, m.in.: Iraku i Afganistanie, w Kuwejcie, Czadzie, Bośni i Hercegowinie.
Weterani Działań Poza Granicami Państwa to ludzie czterdziesto-, pięćdziesięcioletni. Żołnierze, policjanci, strażacy, medycy, pracownicy cywilnie. Dziś są na przykład ratownikami medycznymi, lekarzami, nauczycielami, pracują w ochronie.
Źródło: Informacja prasowa