Reklama:


Czym różni się sztormiak od regularnej kurtki

Czym różni się sztormiak od regularnej kurtki

Nieprzemakalne ubranie to podstawowy element wyposażenia każdego żeglarza. Niektóre początkujące osoby popełniają spory błąd zabierając na rejs zwykłą kurtkę zamiast sztormiaka. Przekonaj się, czym różnią się te dwa produkty.

Czym właściwie jest sztormiak?

Sztormiak jest typową kurtką żeglarską, która wyróżnia się dużym kapturem ze ściągaczami, wysokim kołnierzem i długością – zazwyczaj sięga do ud. Jej podstawową funkcją jest solidna ochrona przed wodą i wiatrem, która zarazem nie ogranicza swobody ruchów i pozwala skórze oddychać. Z tego względu takie kurtki są wykonywane z wysokiej jakości wodoszczelnych, półprzepuszczalnych materiałów często kilkuwarstwowych. Dobry sztormiak powinien być również wyposażony w głębokie nieprzemakalne kieszenie, w których można bez obaw przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy. Istotne są również elementy odblaskowe lub jaskrawy kolor tego typu odzieży – ma to zapewnić żeglarzowi widoczność.

Sztormiak a kurtka

Pomiędzy sztormiakiem a zwykłą kurtką zdecydowanie nie można postawić znaku równości. Zadaniem kurtki jest ochrona przed deszczem i zimnem, dlatego większość jest ocieplana i potrafi być naprawdę gruba. Ważnym aspektem w ich przypadku jest również moda, do której dostosowywany jest krój, kolor czy materiał. To bardzo dobry wybór na niepogodę, jednak nie sprawdzi się w skrajnych warunkach na wodzie. Podstawową różnicą między sztormiakiem a kurtką jest przeznaczenie. Sztormiak nie skupia się na zapewnieniu ciepła, a jedynie na skutecznej ochronie przed wilgocią i wiatrem. Z tego względu pod sztormiak zakłada się termoaktywną bieliznę i gruby softshell lub polar. Oczywiście na rynku możesz znaleźć modele, do których producenci oferują polarowe podpinki. Sztormiaki wykonywane są z myślą o trudnych warunkach, dlatego charakteryzują się dużo większą wytrzymałością niż regularne kurtki.

Kurtka sztormiak jest często sprzedawana w komplecie ze spodniami. Taki zestaw sprawi, że całe Twoje ciało pozostanie suche nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Kupując go zwróć uwagę czy posiada wzmocnienia na łokciach i kolanach – zapewnia to większy komfort przy pracach na pokładzie i zabezpiecza przed szybkim wytarciem materiału.

Gdzie kupić dobrej jakości sztormiak?

Zakup dobrej jakości kurtki typu sztormiak nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, trzeba wybrać godny zaufania sklep, taki jak Sailovnia, który oferuje jedynie oryginalny asortyment od cenionych producentów, np. ZHIK czy Rooster. Sztormiaki żeglarskie Sailovnia dzielą się na kurtki, spodnie i suche kombinezony. Sklep posiada wysokiej jakości modele damskie i męskie wykonane z wytrzymałych, wodoszczelnych i oddychających materiałów.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości