Chorzów otrzymał środki z Polskiego Ładu. Rządzący przyznali o 55 mln zł mniej niż zakładał wniosek

Chorzów otrzymał środki z Polskiego Ładu. Rządzący przyznali o 55 mln zł mniej niż zakładał wniosek
Władze Chorzowa mogą mówić o połowicznym zadowoleniu.fot. Mariusz Banduch

Chorzów otrzymał kolejne środki w ramach Polskiego Ładu. Zadowolenie jest jednak umiarkowane, bowiem nie wszystkie złożone projekty zostały zaakceptowane.

W ramach Polskiego Ładu, a konkretnie Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych każda jednostka samorządu terytorialnego mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski o dofinansowania inwestycji. Każdy z nich zawiera się w innym przedziale: do 65 mln zł, 30 mln zł oraz obligatoryjnie do 5 mln zł.

Władze naszego miasta skorzystały z danej możliwości i trzy projekty trafiły pod ocenę. Chorzów zgłosił konkretnie: przygotowanie terenów inwestycyjnych w Chorzowie Starym, przebudowę ul. Parkowej w Chorzowie, a także przebudowę z rozbudową Przedszkola nr 7 wraz z budową infrastruktury towarzyszącej przy ul. Łagiewnickiej. Łączna kwota o jaką aplikowało nasze miasto to ponad 70 mln zł.

Rządzący krajem rozdysponowali blisko 30 mld zł na wspomniany program. W chorzowskim magistracie może panować umiarkowane zadowolenie, bowiem tylko dwa z trzech projektów zostały uwzględnione w tegorocznej edycji. Łącznie do kasy miasta trafi 4,75 mln zł na modernizację ul. Parkowej oraz 10,2 mln zł pomoże w rozbudowie Przedszkola nr 7.

– Pozyskaliśmy pieniądze na dwa z trzech projektów, które złożyliśmy – tłumaczy Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Chorzowa. – Otrzymaliśmy środki, prawie 5 mln zł, na modernizację ulicy Parkowej. To bardzo ważna droga, która łączy kilka dzielnic Chorzowa, a także jeden z dojazdów do Parku Śląskiego i Stadionu Śląskiego. Kostka brukowa zostanie wymieniona na nawierzchnię cichszą i bardziej komfortową dla kierowców – dodaje Marcin Michalik.

Trzeci z projektów, dotyczący Chorzowa Starego nie został uwzględniony w tegorocznej edycji programu. Był on jednocześnie największą zakładaną inwestycją.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości