Z Chorzowa do Rotterdamu. Alstom dostarczy Holendrom 90 pociągów 

Z Chorzowa do Rotterdamu. Alstom dostarczy Holendrom 90 pociągów 

Firma Alstom dostarczy The Nederlandse Spoorwegen (NS), narodowemu przewoźnikowi kolejowemu w Holandii, 70 pociągów Coradia Stream. NS zamówiło również 20 pociągów do przewozów w Belgii. Pociągi są produkowane w Chorzowie.

Prezentacja pociągów ICNG odbyła się na Dworcu Głównym w Rotterdamie w miniony weekend. Nowe jednostki mają rozpocząć kolejną erę transportu publicznego Holandii. Wykorzystują one najnowsze innowacyjne rozwiązania i wysoki komfort pociągów z rodziny Alstom Coradia Stream, które odniosły wielki sukces w całej Europie, co potwierdza prawie 900 pociągów już zamówionych w Danii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Rumunii, Hiszpanii i Holandii. 

Pociągi Coradia Stream są cenione za energooszczędny, bezpieczny i komfortowy transport pasażerów. Ponadto, mają imponujący wskaźnik dostępności równy ponad 97% i są łatwe w utrzymaniu. Jesteśmy dumni z tego, że NS wybrało Alstom, aby wspomóc transformację transportu w Holandii i jesteśmy pewni, że dla podróżnych z Holandii nasze pociągi będą znaczącą odmianą – powiedział Bernard Belvaux, Dyrektor Zarządzający Alstom Kraje Beneluksu.

Pociągi ICNG spełniają najwyższe standardy interoperacyjności i są wyposażone w urządzenia systemu ERTMS. Umożliwiają one krótsze odstępy czasu między pociągami, większą częstotliwość i niższe zużycie energii. Dzięki bardziej płynnym przewozom pasażerowie mogą spodziewać się częstszych i bezpieczniejszych połączeń. Ponadto, w pociągach znajdują się przestronne i dobrze oświetlone, wielofunkcyjne przestrzenie, w których można czytać, odpoczywać i które są przystosowane dla wózków inwalidzkich i rowerów. Znajdują się w nich także toalety dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Klimatyzacja, WI-FI, liczne możliwości ładowania telefonów i laptopów, a także lampki LED do czytania to kolejne elementy znacznie podnoszące jakość podróży tymi pociągami.

Produkcja pociągów ICGN w całości odbywa się w Chorzowie. Jest to pierwszy projekt budowy pociągów z rodziny Coradia Stream w Polsce. Wcześniej w zakładzie produkowaliśmy kompletne pociągi metra np. dla Warszawy, Dubaju czy Amsterdamu oraz tramwaje dla Istambułu. Uruchomienie produkcji pociągów ICGN zaowocowało wieloma inwestycjami i dalszą modernizacją zakładu. Wprowadziliśmy wiele najnowocześniejszych technologii produkcyjnych, rozwinęliśmy też dział konstruktorów pociągów. Produkcja pociągów ICGN stanowi obecnie ok. 60% wszystkich naszych aktywności w Chorzowie – mówi Paweł Siwek, dyrektor chorzowskiego zakładu Alstomu.

Coradia Stream ICNG to kolejny krok w kierunku zrównoważonej mobilności – ponad 95% ich komponentów nadaje się do ponownego przetworzenia. Pociąg ten jest również wyposażony w nowoczesny system trakcyjny umożliwiający hamowanie z odzyskiem energii, a ruch pociągu wykorzystywany jest do zasilania układu hamulcowego, co pozwala na obniżenie o 35% zużycia energii przez pociąg, nie mówiąc już o mniejszym zużyciu kół. Dzięki bardziej opływowej konstrukcji z lepszymi parametrami emisji hałasu poprzez zastosowanie odpowiednich komponentów, a także wózków z pneumatycznym zawieszeniem, pociąg ICNG ogranicza hałas wewnątrz i na zewnątrz, co nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale również do większego komfortu podróży.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa