„Monachium 1972. Sport i sztuka” na Stadionie Śląskim 

„Monachium 1972. Sport i sztuka” na Stadionie Śląskim 

Dzięki nowej wystawie na Stadionie Śląskim można przenieść się w czasie do zorganizowanych w 1972 roku Igrzysk Olimpijskich. 

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie zainagurowana została nowa ekspozycja – „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Można na niej zobaczyć 21 artystycznych plakatów promujących igrzyska olimpijskie w Monachium. Inicjatorem powstania tej serii był główny projektant igrzysk Otl Aicher. Na jego apel o przygotowanie plakatów na igrzyska odpowiedzieli artyści z całego świata, wśród których znaleźli się nich m.in.: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely i Jan Lenica.

Poza plakatami na wystawie znajduje się również kilkadziesiąt eksponatów ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. To między innymi stroje olimpijskie i ich elementy (krawaty, spinki do mankietów), pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki, czy gadżety dla kolekcjonerów, takie jak kufel do piwa czy popielniczka.

Igrzyska Olimpijskie w Monachium dostarczyły kibicom niezapomnianych wrażeń i do dziś wielu z nas wspomina sukcesy polskich sportowców. Wystawa to świetna okazja, by wrócić do tych chwil, poczuć klimat wydarzeń z 1972 roku, a przy okazji wyjątkowa lekcja historii – mówił podczas inauguracji wystawy Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego. 

Ekspozycję można oglądać od 21 lipca do 31 października 2022 r. na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wystawa jest dostępna dla osób zwiedzających obiekt. 

Zdjęcie główne: Stadion Śląski

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa