Self-publishing – co to jest i jakie są jego najlepsze alternatywy?

Self-publishing – co to jest i jakie są jego najlepsze alternatywy?

Kiedy początkujący autorzy kończą swoją pierwszą książkę, często stają przed fundamentalnym pytaniem: czy powinni dążyć do samodzielnego publikowania, czy spróbować szczęścia w tradycyjnych wydawnictwach? W tym tekście krótko opiszemy co to jest self-publishing, jakie ma wady i zalety oraz jak wydać książkę, korzystając z alternatywnych rozwiązań.

Na czym polega self-publishing?

O modelu tym mówimy, gdy autor publikuje swoją pracę bez pomocy i jakiejkolwiek ingerencji tradycyjnego wydawcy książek. Pozwala to autorowi zachować kontrolę nad wszystkimi decyzjami twórczymi, kosztami publikacji i zyskami ze sprzedaży. Choć metoda ta istnieje od wieków, w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Pozwala pisarzom przejąć kontrolę nad swoimi publikacjami i sprzedawać książki tak, jak sobie to wyobrażali.

Jaka jest różnica między self-publishingiem a publikowaniem tradycyjnym?

Wielu autorów, porównując self-publishing oraz model tradycyjny, rozważa wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Obie opcje oferują wiele korzyści. Jednak samodzielne publikowanie gwarantuje większą kontrolę twórczą, a także skraca czas oczekiwania na opublikowanie książki oraz zapewnia wyższy procent od sprzedaży. Do wad tego modelu można zaliczyć przede wszystkim konieczność samodzielnej pracy nad wszystkimi aspektami wydania książki – poprawkami, przygotowaniem jej do druku, dystrybucją i promocją. To czasochłonne oraz wymagające wysiłku zajęcia.

Tradycyjna ścieżka ułatwia cały proces – większością wspomnianych działań zajmuje się wydawnictwo. Autor nie musi wiedzieć jak wydać książkę, ma jedynie dostarczyć gotowy materiał. Najważniejszymi wadami modelu tradycyjnego są jednak problemy z częstym odmawianiem publikacji, zwłaszcza początkującym autorom oraz zdecydowanie niższe tantiemy.

Jakie są alternatywy dla self-publishingu?

Model tradycyjny to nie jedyne alternatywne rozwiązanie. Korzystnym wyborem dla wielu autorów może być również publikowanie subsydiowane. Jak wydać książkę w tym modelu? Zasady są bardzo proste. Autor najpierw znajduje wydawnictwo, które oferuje tego typu rozwiązanie. Następnie wysyła gotowy tekst swojej książki i czeka na odpowiedź. Tutaj pozytywna weryfikacja jest o wiele częstsza, niż w modelu tradycyjnym. Po akceptacji treści autor partycypuje w części kosztów wydawniczego, natomiast pozostałą część kosztów pokrywa wydawca.

Najważniejszą zaletą publikowania subsydiowanego jest to, że wydawca zajmuje się również dystrybucją i marketingiem danej książki. Model ten łączy więc cechy self-publishingu oraz tradycyjnej ścieżki. W znacznym stopniu ułatwia debiut autorom, którzy nie mają jeszcze na koncie żadnych książek i nie zyskali szerszego grona odbiorców.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa