Przepis na zdrowe serce – co jeść, czego unikać?

Przepis na zdrowe serce – co jeść, czego unikać?

W Polsce choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Zdrowe serce jest bardzo ważne nie tylko dla długiego ale i zdrowego życia. Dlatego warto jak najwcześniej zadbać o swoje zdrowie. Nie tylko poprzez odpowiednia dawkę ruchu, ale zwłaszcza dietę.

Zdrowe serce a tryb życia

Życie w sprawnym ciele do starości to marzenie każdego człowieka. Szybkie tempo życia w dzisiejszych czasach nie sprzyja temu niestety. Stres, pośpiech, jedzenie wysokoprzetworzonej żywności, siedzący tryb życia, nie wpływają korzystnie na zdrowie, w tym na tak istotny dla prawidłowej pracy naszego organizmu, układ krążenia. Co zrobić aby mieć zdrowe serce i sprawne ciało do późnej starości?

Co jeść aby zadbać o serce?

Podstawą dbania o zdrowie, oprócz odpowiedniej dawki ruchu, badań profilaktycznych, jest odpowiednia dieta na serce. Ale dieta rozumiana jako stały styl żywienia, a nie kilkutygodniowe głodówki czy żywenie się przez określony czas tylko jednym rodzajem pożywienia. Nawet niewielka zmiana, ale wprowadzona na stałe, będzie miała korzystny wpływ na nasz organizm. Co warto zmienić aby zadbać o swoje serce?

  • Ograniczenie soli – jest bardzo niezdrowa dla naszego organizmu, a znajduje się w wielu produktach, nie tylko wędlinach ale na przykład w gotowych mieszankach przypraw. Zalecane jest spożycie nie więcej niż pół łyżeczki soli na cały dzień.
  • Spożywanie dużej ilości świeżych warzyw – warzywa powinny stanowić stały element codziennej diety, warto by były dobrej jakości, nie monotonne, najlepiej sezonowe.
  • Zamiana tłuszczy nasyconych a nienasycone – warto zamienić masło na oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, spożywać tłuste ryby morskie, orzechy.
  • Produkty pełnoziarniste – ciemne makarony, kasze, chleb razowy zamiast jasnego, to wszystko lubi nasze serce i układ krążenia.

Czego unikać jeśli chcemy mieć zdrowe serce?

Podstawą żywienia w trosce o zdrowy układ krążenia, w tym serce, jest dieta niskoprzetworzona. Na samym początku należy ograniczyć spożywanie mięsa do 1-2 razy w tygodniu. Warto również zwrócić uwagę aby mięso było dobrej jakości, ze sprawdzonych źródeł, lepiej żeby było świeże, pochodzące z lokalnych masarni niż z marketów.

Należy rówież uważać na wędliny, mielonki, parówki o niskiej zawartości mięsa. Produkty te są wyjątkowo niezdrowe dla naszego organizmu, konserwowane azotynami i sodem, które sprzyjają usztywnianiu tętnic, zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym serca.

Dla zdrowego serca i układu krążenia, niezbędne jest również ograniczenie cukrów prostych, zwłaszcza słodyczy. Oprócz pustych kalorii, nie przynoszą naszemu organizmowi niczego dobrego, wręcz przeciwnie. Często wypełnione szkodliwymi olejami palmowymi, substancjami konserwującymi, które spożywane w nadmiarze sprzyjają odkładaniu się cholestrolu i mogą prowadzić do wielu chorób naszyniowo-krążeniowych, na przykład arytmii serca.

Arytmia

Do wystąpienia arytmii przyczynia się zła dieta i zbyt mała ilość ruchu. Jeśli już do niej doszło, niezbędne jest wprowadzenie zmian w swoim stylu życia i żywienia. Przede wszystkim, należy ograniczyć spożywanie wysokoprzetworzonych produktów. Zamienić je na chude mięsa, duże ilości warzyw, owoców, zdrowych tłuszczy.

Ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała co jest trudne do osiagnięcia bez ograniczenia słodyczy, tłuszczy nasyconych czy tłustych mięs.

Na zadbanie o serce nigdy nie jest za wcześnie.

Życie w ciągłym pędzie, stresie, mało czasu na zdrowy sen i regenerację, zła dieta, to wszystko sprzyja wystąpieniu chorób serca i układu krążenia. Nie na wszystko mamy wpływ, nie wszystko możemy zmienić, dlatego tym bardziej warto poprawić to, co możemy. Zdrowe żywienie nie jest tak trudne jakby mogło się wydawać a może znacząco poprawić komfort naszego życia zarówno teraz jak i zaprocentować w przyszłości. Im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla nas i dla naszego serca.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa