Reklama:


Szczoteczka do zębów dla 3-latka – higiena krok po kroku

Szczoteczka do zębów dla 3-latka – higiena krok po kroku

Dbanie o jamę ustną dziecka jest bardzo istotne nie tylko w kontekście zdrowia jego zębów oraz dziąseł w przyszłości, ale również zdrowia całego organizmu. Mimo że zęby mleczne w końcu ustępują miejsca wyrzynającym się zębom stałym, to o ich kondycję należy dbać tak samo skrupulatnie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jakie parametry powinna posiadać szczoteczka dla trzylatka oraz czym różni się higiena jamy ustnej dziecka od higieny jamy ustnej osoby dorosłej. Zapoznasz się również z najlepszymi pastami do zębów dla dzieci, dostępnymi na rynku produktów stomatologicznych.

Dziecko w wieku lat trzech nie musi ograniczać się jedynie do szczotkowania zębów szczoteczką tradycyjną. Istnieją modele soniczne, które z powodzeniem i przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa mogą być użytkowane przez najmłodszych. Jaka powinna być szczoteczka do zębów dla trzylatka? Z pewnością nie powinna posiadać zbyt dużej główki czyszczącej, aby poruszanie nią w jamie ustnej nie stanowiło żadnego problemu. Oprócz tego ważna jest wygodna rękojeść szczoteczki, która pozwoli na komfortowe trzymanie jej w dłoni. Niezwykle istotna jest odpowiednia miękkość włókien końcówki wymiennej. Zbyt twarde włosie może podrażniać dziąsła i doprowadzać do ich krwawienia, a także uszkodzić szkliwo.

Jaka szczoteczka dla 3-latka?

Świetnym wyborem dla trzylatka będzie szczoteczka soniczna Smilesonic KIDS. Jest ona idealnie dopasowana – ma odpowiednio mniejszą główkę, atrakcyjny design, miękkie włókna oraz porusza się z prędkością 62 000 ruchów sonicznych na minutę (modele dla dorosłych osiągają prędkość na poziomie 96 000 ruchów). Posiada dwa tryby pracy: codzienny i delikatny. Obsługa urządzenia jest dziecinnie łatwa, dlatego każdy maluch powyżej trzeciego roku życia powinien sobie z nią poradzić. W początkowych etapach użytkowania szczoteczki sonicznej niezbędna będzie asysta rodzica. Dużo porad i opisów urządzeń przeznaczonych dla dzieci znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-dla-dzieci/

Higiena jamy ustnej dziecka

Od momentu, kiedy w jamie ustnej dziecka pojawią się pierwsze zęby mleczne, można zacząć stosować u niego szczoteczkę soniczną. We wcześniejszych etapach można korzystać z wilgotnej gazy lub z silikonowych nakładek na palec ze specjalnymi wypustkami. Na początku nauki szczotkowania zębów rodzice powinni pomagać dziecku, a nawet czasem go wyręczać, aby stopniowo samo opanowało tę czynność. Zadaniem dorosłego jest również pilnowanie, aby jego pociecha nie połykała pasty. Ważne są także regularne wizyty kontrolne u dentysty.

Dlaczego dbanie o mleczaki jest tak bardzo istotne? To właśnie w dzieciństwie uczymy się większości rzeczy, które możemy wykorzystać w dorosłym życiu, np. nawyków higienicznych, dlatego tak ważna jest nauka prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli nie będziemy pilnować, aby nasza pociecha stosowała się do wszystkich zasad, a na jego mleczakach rozwinie się próchnica, może ona przenieść się na wyrzynające się zęby stałe.

Jeśli chodzi o czas szczotkowania zębów przez dziecko, jest on taki sam jak w przypadku dorosłych – wynosi około dwóch minut. Tak samo jest z częstotliwością czyszczenia. Czynność ta powinna odbywać się po każdym posiłku, a zwłaszcza rano i wieczorem. Jeśli nasza pociecha korzysta ze szczoteczki sonicznej, jej końcówkę należy wymieniać średnio co dwa-trzy miesiące, czyli tak samo jak przy szczoteczkach tradycyjnych, jednak wtedy wymianie podlega cały przyrząd.

Pasta do zębów dla dziecka

Przede wszystkim powinna posiadać atrakcyjny smak, aby dziecko było w stanie wyczyścić za jej pomocą swoją jamę ustną. Większość dzieci skarży się na zbyt mocny smak past i pieczenie w jamie ustnej. Pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor, który wzmacnia szkliwo i chroni przed próchnicą, jednak jego zawartość nie może być zbyt duża. Istotna jest także obecność składników pochodzenia naturalnego, np. wyciągów roślinnych z tymianku czy lukrecji. Najlepsze pasty dla dzieci od trzeciego roku życia to m.in.: R.O.C.S. Baby, R.O.C.S. Kids, Elgydium Kids, WOOM Kids, Vitis Kids czy Biorepair Kids.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości