Reklama:


Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Ceny polis różnią się między sobą, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala własne kryteria szacowania ich wysokości. Wpływ na finalną składkę ma nie tylko wiek czy staż kierowcy, ale także stan techniczny auta, jego rocznik i pojemność silnika. Zobacz, jaki wpływ ma ten ostatni czynnik na wysokość polisy.

Ubezpieczenie OC – jak jest wyliczane?

Składka OC, choć obowiązkowa i narzucona ustawą, nie jest w niej określona co do kwoty. Oznacza to, że ubezpieczyciele, działając zgodnie z zasadami wolnego rynku, sami ustalają, ile kosztuje ochrona auta w ich firmie. Polisa OC nie dla wszystkich kierowców jest taka sama, a jest cena zależy od kilku czynników związanych z kierowcą oraz od kilku związanych z samochodem. Ostateczna cena jest ich wypadkową.

Czynniki związane z kierowcą, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele:

  • wiek – im młodszy kierowca, tym większe ryzyko (według statystyk to właśnie najmłodsi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych),
  • staż za kierownicą  – im mniej doświadczenia, tym większa szansa spowodowania wypadku,
  • historia ubezpieczeniowa – udział w kolizjach, stłuczkach, a także występowanie jako sprawca podnosi cenę polisy,
  • miejsce zamieszkania – duże miasto to teoretycznie więcej szans na stłuczki i kolizje,
  • stan cywilny i dzieci – kierowcy, którzy mają partnera i dzieci uważani są za bardziej ostrożnych kierowców.

Czynniki związane z pojazdem, wpływające na składkę OC:

  • rocznik auta,
  • przebieg,
  • stan techniczny,
  • pojemność silnika,
  • sposób użytkowania (auto firmowe czy na użytek prywatny).

Zestawiając powyższe czynniki, ubezpieczyciele oszacowują, na ile ryzykowne jest dla nich ubezpieczenie konkretnego auta. Im większe ryzyko, że będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego, tym wyższa opłata za polisę. Jest to logiczne, gdyż ubezpieczyciele nie chcą przecież na klientach tracić, tylko zarabiać.

Więcej szczegółowych informacji na temat ubezpieczenia OC znajdziesz tutaj: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Jaki wpływ ma pojemność silnika na cenę ubezpieczenia OC?

Pojemność silnika, choć na pierwszy rzut oka nie wydaje się istotnym czynnikiem, jest jednym z najważniejszych kryteriów przy ocenie ryzyka. Dlaczego ceny OC w zależności od pojemności silnika się różnią? Odpowiedź jest prosta: samochody o dużej pojemności silnika mają po prostu większą moc. Oznacza to, że mogą rozwinąć większą prędkość, szybciej się rozpędzają i pozwalają na bardziej dynamiczną jazdę. Takim samochodem łatwiej jest przekroczyć prędkość i wykonać niebezpieczny manewr, bo auto jest po prostu dużo sprawniejsze.

Samochody tego typu, a także wszelkie auta sportowe kuszą, by jechać szybciej, sprawdzić, jakie jest przyspieszenie i jak szybko uda się wejść w zakręt. W połączeniu z nieodpowiedzialnym kierowcą mogą być więc potencjalnie niebezpieczne. Duże, rozpędzone auto może spowodować znacznie większe straty niż mniejszy i jadący wolniej samochód. Ubezpieczyciele dobrze o tym wiedzą, dlatego wyliczając polisę, uwzględniają także to kryterium.

Jak bardzo mogą różnić się ceny ubezpieczeń OC w zależności od silnika? Kwoty te najczęściej oscylują w granicach kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości