Okres wakacyjny obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Nie inaczej jest w Muzeum Hutnictwa, które przygotowało Ognisty Fajer.
W sobotę 20 sierpnia na terenie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie w godz. 12.00-22.00 odbędzie się OGNISTY FAJER. To ponad 40 w większości bezpłatnych wydarzeń. Podczas imprezy poznamy tajniki ogniowych profesji – pracę hutników, strażaków, kowali, koksowników, kominiarzy, ceramików.
– Ogień jest żywiołem łączącym wszystkie te profesje. Żeby zrozumieć jego naturę musimy poznać różne perspektywy – tych, którzy go podtrzymują, jak i tych, którzy z nim walczą. Niezależnie od tych różnic nad wszystkimi ognistymi zawodami czuwa Św. Florian. Ponieważ jest także patronem Chorzowa trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na ogniowe święto – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Jednym z hitów programu będzie wycieczka do walcowni na terenie Oddziału Huta Królewska ArcelorMittal Poland. Udział w wydarzeniu możliwy jest po wcześniejszej rezerwacji. Wstęp dla osób od 15. roku życia.
W polowej hucie podziwiać będzie można pokazy odlewania aluminium i brązu. Zaplanowano także prezentację rzeźbienia w metalu, pokaz pracy kowala oraz warsztatu kominiarza.
Dla najmłodszych uczestników zaplanowano warsztaty ceramiczne, tworzenia hutniczych lampionów, latawców i innych fruwających machin. Animacje prowadzić będzie m.in. maskotka Superkoksa z bytomskiej koksowni.
Ognisty Fajer nie może odbyć się bez fojermanów w akcji. Pokazy pracy Straży Pożarnej przygotuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie. Partnerami imprezy jest również Stowarzyszenie Korporacja Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego i Wirtualne Muzeum Koksownictwa w Bytomiu.
Na zakończenie wydarzenia organizatorzy przewidzieli wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek i opowieścią w tle pt. „O wszystkich językach ognia”. Zanim to jednak nastąpi Muzeum Hutnictwa odwiedzi w tym dniu płonąca żyrafa – plenerowa instalacja artystyczna z użyciem ognia.
Ognisty Fajer to ponad 40 wydarzeń, niemal wszystkie bezpłatne. Szczegóły wydarzenia na stronie: muzeumhutnictwa.pl i profilu Muzeum na FB. Na wybrane atrakcje konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod nr tel. 32 704 96 31 w godzinach pracy Muzeum.
Bilet wstępu na zwiedzanie wystawy stałej i czasowej Muzeum Hutnictwa w tym dniu w wyjątkowej cenie 5 zł. Bilety dostępne w kasie muzeum i na stronie internetowej: bilety.muzeumhutnictwa.pl
Źródło: Informacja prasowa