GZM planuje zakup modemów LTE dla pojazdów ZTM. Przesył danych co 1 sekundę

GZM planuje zakup modemów LTE dla pojazdów ZTM. Przesył danych co 1 sekundę
GZM podjęło kolejny krok na drodze do sprzedaży biletów w pojazdach ZTM.fot. GZM

Nowe modemy do połączenia z Internetem w pojazdach ZTM to kolejny krok do uruchomienia nowoczesnego systemu sprzedaży biletów w Transporcie GZM. Nowy system sprzedaży biletów będzie działał w trybie online, a więc szybciej niż obecny system offlinowy. Transakcje będą realizowane w czasie rzeczywistym.

Nowy system sprzedaży biletów będzie uruchamiany stopniowo. Jako pierwsza, jesienią tego roku, zostanie udostępniona aplikacja mobilna, która będzie podstawową funkcjonowania nowego systemu Transport GZM. Ale oczywiście fizyczne wersje karty nie znikną z obiegu – dalej będą mogli korzystać z nich pasażerowie, którzy właśnie za ich pomocą wolą kupować bilety komunikacji miejskiej.

Nowe modemy pozwolą na dokładniejszą lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej w aplikacjach, które podają rzeczywisty czas ich odjazdu. Teraz pojazdy będą przekazywały swój sygnał co 1 sekundę, co pozwoli na śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym, bez nawet kilku- czy kilkunastosekundowego opóźnienia.

Modemy do połączenia z Internetem ułatwią też nadawanie priorytetu komunikacji publicznej w ruchu miejskim w systemach ITS.

Zwiększona wydajność modemów pozwoli również na obsługę nowoczesnych biletomatów z dużym ekranem dotykowym, które w ciągu najbliższych miesięcy znajdą się we wszystkich pojazdach ZTM. O podpisaniu umowy na dostarczenie 1500 takich urządzeń, GZM informowała w maju: https://bit.ly/3RllCor

Ogłoszony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przetarg dotyczy zakupu 1300 modemów LTE. Pozwoli to wyposażyć wszystkie autobusy, tramwaje i trolejbusy w nowoczesne urządzenia do przesyłania danych. W razie potrzeby, możliwy będzie również zakup 200 dodatkowych urządzeń. Wyłoniony w wyniku przetargu wykonawca będzie miał rok na dostarczenie objętych zamówieniem urządzeń.

Zakup ma na celu przede wszystkim podniesienie jakości usług świadczonych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa