Reklama:


Judo – co warto wiedzieć

Judo – co warto wiedzieć

Choć judo nie jest tak spektakularne w oglądaniu, jak walki muay thai, czy MMA, niezmiennie pozostaje całkiem popularną sztuką walki ćwiczoną przez wiele osób. Skąd ta popularność i co warto o tej dyscyplinie wiedzieć?

Judo jest dla każdego

Zacznijmy od kwestii podstawowych, czyli ustalenia dla kogo ta dyscyplina będzie odpowiednia. Okazuje się, że … dla wszystkich. Wśród osób regularnie ćwiczących judo, można znaleźć zarówno amatorów, jak i zawodników sportowych. Podobnie sprawa wygląda, gdy przyjrzymy się strukturze wieku ćwiczących – również i w tym aspekcie można znaleźć zarówno dorosłych, jak i młodzież oraz dzieci. To rzecz bardzo charakterystyczna właśnie dla sztuk walki, które często w pewnym momencie stają się wręcz stylem życia.

Warto przy tym zaznaczyć, iż wbrew różnym stereotypom, judo sprawdza się jako sport dla osób o różnych typach budowy. Owszem, osobom drobnym na początku może być odrobinę trudniej, jednak z czasem zaczyna w grę wchodzić także koordynacja i przy odpowiednich ruchach wiele różnic się wyrównuje. Nie wspominając już o tym, że nadal ćwiczący mogą się dobierać pomiędzy sobą nie tylko stopniami zaawansowania, lecz również właśnie wagowo.

Aspekt sportowy

Warto zauważyć, iż w społeczności judoków funkcjonują rozmaite zawody – i tu również panuje zróżnicowanie pod względem osobnych konkurencji dla zawodników i dla amatorów. No i rzecz jasna odrębnych zawodów adresowanych do dzieci.

Oczywiście w ich trakcie, podobnie jak i w innych dyscyplinach, pojawiają się nie tylko medale (wytwarzane chociażby przez Boccale), jak i puchary i statuetki dla zwycięzców.

A ponieważ obok zawodów krajowych i międzynarodowych funkcjonują także lokalne, po raz kolejny szanse mają nie tylko osoby zaawansowane i ćwiczące wiele lat.

Same medale rzecz jasne też często są nie tylko „zwykłymi krążkami” – organizatorzy praktycznie zawsze zlecają odpowiednie grawerowanie wzoru i informacji o rodzaju zawodów (wspomniana firma Boccale wykonuje zamówione wzory bardzo starannie).

Judo jako element samoobrony

Judo to nie tylko sport. Jako sztuka walki może ono znaleźć zastosowanie także w życiu codziennym, poprawiając umiejętności samoobrony ćwiczącego. Rozmaite rzuty i dźwignie, które są wielokrotnie ćwiczone na treningach, można zastosować także i wtedy, gdy się zaczepionym przez agresora – a nawet przy przewadze jego rozmiarów, przy odpowiedniej dynamice i kierunku ruchu oraz wykorzystując element zaskoczenia, można szybko poprawić swoje szanse na wyjście z opresji cało.

Co prawda większość technik judockich koncentruje się na walce w parterze (co również bywa bardzo przydatne), jednak część ma zastosowanie także w pozycji stojącej – a to często wystarczy, by wypracować sobie czas na ucieczkę.

Judo jako część życia sportowego

Judo, podobnie jak i inne sztuki walki, doskonale sprawdza się także jako dyscyplina ćwiczona równolegle z inną aktywnością sportową. Etykieta dojo, charakterystyczna właśnie dla wschodnich sztuk walki, uczy cierpliwości treningowej, z kolei sama specyfika sportów walki sprzyja treningom ogólnorozwojowym i… wyrabia odruch „ćwiczenia do końca”, bez urywania serii treningowych w trakcie odliczania, czy bez odpuszczania, gdy realnie organizm może jeszcze ćwiczyć dalej. Innymi słowy judo wyrabia wolę walki, bardzo przydatną w każdej dyscyplinie sportu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa