Reklama:


To już pewne. Od jutra odmienione rowery KajTeroz wracają do Chorzowa

To już pewne. Od jutra odmienione rowery KajTeroz wracają do Chorzowa
Chorzowianie z pewnością stęsknili się za rowerami miejskimi.fot. UM Chorzów/Łukasz Adamczyk

Chorzowianie ponownie będą mogli skorzystać z sytemu KajTeroz. Dokładnie 345 rowerów zostały przekształconych z III na IV generację.

Umowa z firmą Nextbike jest realizowana w kilku etapach. W ramach pierwszego, 345 rowe­rów III generacji zostało przekształconych na pojazdy IV generacji. To najbardziej generujące koszty prace, a ich wykonanie było konieczne, by jednoślady spełniały odpowiednie standardy i można było z nich korzy­stać w przyszłości.

W drugim etapie firma bę­dzie świadczyć usługę ope­ratorską polegającą na zarzą­dzaniu i utrzymaniu systemu KajTeroz, jego komplekso­wym serwisie i magazynowa­niu jednośladów. Ostatni etap to poddanie rowerów posezonowej kon­serwacji.

– Rowery zostały odpowiednio zabezpieczone oraz wyposażone w nowe hamulce i moduły GPS. Nie będziemy już mechanicznie wpinać ich w stojaki, ale zablokujemy je w stacji zdalnie, za pomocą aplikacji. To zdecydowanie wygodniejsze. Liczę na to, że dzięki tym zmianom, będzie mniej kradzieży i aktów wandalizmu, a więcej radości z jazdy – mówi Marcin Michalik, Zastępca Prezydenta Miasta.

Modyfikacje jednośladów pozwolą mieszkańcom na  wygodniejsze korzystanie z systemu.

– Najważniejsza zmiana dla użytkowników to przeniesienie blokady roweru na sam pojazd. Stacje oraz stojaki znane użytkownikom z poprzednich lat wciąż pozostają w Chorzowie, jednak przeszły one modyfikacje i teraz służą jako wyznaczenie miejsca zwrotu i dodatkowe wsparcie roweru. Sam mechanizm blokady znajduje się na tylnym kole – dodaje wiceprezydent.

Po wypożyczeniu roweru poprzez zeskanowanie kodu QR aplikacją Nextbike zamek otworzy się automatycznie, natomiast przy zwrocie roweru wystarczy zamknąć blokadę. Dzięki przekształceniu pojazdów, w przyszłym sezonie chorzowski Rower Miejski mógłby się stać częścią Roweru Metropolitalnego.

– Powrót rowerów miejskich do Chorzowa to bardzo dobra wiadomość. Przede wszystkim dlatego, że chorzowskie wypożyczalnie mają ogromne znaczenie komunikacyjne dla centrum Metropolii. Przypomnę, że w przyszłym roku chcemy wystartować z naszym własnym systemem, czyli Rowerem Metropolitalnym. Będą to również rowery IV generacji, które dają użytkownikom większą swobodę. Chorzów już teraz wchodzi w IV generację, więc można powiedzieć, że będzie prekursorem w Metropolii w tym zakresie – mówi Kazimierz Karolczak Przewodniczący Zarządu GZM.

Od 1 września mieszkańcy będą mogli korzystać z 345 jednośladów rozmieszczonych na 45 stacjach. Rowery Kajteroz dostępne są tylko w Chorzowie, a rowerami z okolicznych miast można podróżować po Chorzowie jednak nie można ich tu zwracać. System umożliwi zwrot roweru przez całą dobę, we wszystkie dni tygo­dnia.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa